Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ
LISTOPAD 2015
WYDARZENIA
Po premierze w TVP niemiecko-francuska telewizja Arte
pokaże film
„Józef Czapski – świadek wieku 1896-1993” w reżyserii Andrzeja Wolskiego. Emisja 25 listopada o g. 21.45 (zapowiedź w jęz. niemieckim).
Fundacja Kultury Paryskiej jest współproducentem filmu.
Tu można obejrzeć ZWIASTUN
W PORTALU...
Uzupełniliśmy kolekcję naszych WYCINKÓW PRASOWYCH o zbiór z 1956 rokuNiestety z braku funduszy musimy się wstrzymać z publikowaniem skanów wycinków z kolejnych lat, natomiast same opisy będziemy systematycznie zamieszczać.
 
Na stronie LUDZIE pojawił się biogram:
– Antoniego Pospieszalskiego – znawcy spraw kościelnych w „Kulturze”, autora rubryki „O religii bez namaszczenia”.

Z BIBLIOTEKI «KULTURY»
Zapraszamy do lektury kolejnej, udostępnianej on-line książki z Biblioteki «Kultury».
Leon Blum socjalista, trzykrotny premier Francji, napisał „Na miarę człowieka” w czasie II wojny światowej, gdy był więziony w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Książkę przetłumaczyła Aniela Micińska (siostra Bolesława). 


KSIĄŻKI
– Są już w księgarniach wydane wspólnie z Instytutem Książki (seria „W kręgu paryskiej »Kultury«”) tomy:            

  
„Zagubieni romantycy i inni” Wacława A. Zbyszewskiego (wstęp)
oraz
„Kościół na łamach paryskiej »Kultury«” o. Tomasza Dostatniego (
posłowie).
Z kilkudziesięciu tekstów zamieszczonych w tej książce polecamy lekturę trzech, autorstwa Józefa Czapskiego, Czesława Miłosza i Józefa Mackiewicza z "Kultury" nr 3/221 z roku 1966..Są to odpowiedzi na ankietę na temat religii ogłoszoną przez Redaktora podczas Soboru Watykańskiego II.  
Według zapowiedzi wydawnictwa słowo/obraz/terytoria do końca roku ma ukazać się tom korespondencji Józefa Czapskiego z Ludwikiem HeringiemOSTATNI TOM BIBLIOGRAFII ON-LINE
Dzięki uprzejmości Autorów i wydawnictwa „Więź” umieściliśmy w naszym portalu ostatnią, szóstą część bibliografii „Kultury" (1997-2000), „Zeszytów Historycznych" (1997-2010), działalności wydawniczej IL (1997-2010) oraz pisma „Fragments" (1973-1979).
Tom opracowany przez Annę i Mirosława Supruniuków został wydany w 2013 r. wspólnym nakładem: Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura, Wydawnictwa „Więź”, Instytutu Dokumentacji Studiów nad Literaturą Polską, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Emigracji.   
W „KULTURZE”, 50 LAT TEMU…
Listopadowa „Kultura” z 1965 r. (nr 11/217), przyniosła pierwodruk fragmentu „Pięknych dwudziestoletnich” – literackiej autobiografii Marka Hłaski, zwanej przez niego „zmyśleniem prawdziwym” (dalsze odcinki w dwu następnych numerach „K”). Hłasko nie przywiązywał do utworu większej wagi. W liście do Jerzego Stempowskiego, który Hłaskę pochwalił, ten odpisał mu, że "„Pięknych dwudziestoletnich” pisze by... rozśmieszyć Giedroycia.
Pisarz mieszkał wtedy w domu „Kultury”, przyjechał z Włoch, gdzie ostatecznie rozpadło się jego małżeństwo i pracował nad powieścią „Sowa córka piekarza”. Był wtedy – jak notował Zygmunt Hertz w listach do Czesława Miłosza – wyjątkowo uciążliwym lokatorem. Pisarz opuścił Maisons-Laffitte w lutym 1966 r. i wyjechał do USA. Wersja książkowa „Pięknych dwudziestoletnich” (wyd. IL,1966) nieco różniła się od fragmentów drukowanych w „Kulturze”.
„Pamiętnik znaleziony w Bochni” (początek w numerze poprzednim) podpisany pseudonimem Paweł Sowa, to nowela napisana przez Józefa Gawłowicza. Gawłowicz, wtedy oficer marynarki (dziś kapitan, mieszka w Szczecinie) przez blisko 30 lat był kurierem Redaktora, przemycającym na statkach do Polski (ale też do ZSRR!) wydawnictwa Instytutu Literackiego. Nigdy nie został złapany.
W numerze (warte, jak zwykle lektury) teksty Juliusza Mieroszewskiego – „Koń przed wozem” i Kronika angielska, oraz esej Wacława A. Zbyszewskiego „Wspólczesna wersja >Mitteleuropy<”. 
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
  6 listopada – 15. rocznica śmierci Tymona Terleckiego 
  7 listopada – 116. rocznica urodzin Stanisława Swianiewicza
  9 listopada – 96. rocznica urodzin Mariana Pankowskiego
16 listopada – dziesiąta 
rocznica śmierci Karola Zbyszewskiego
20 listopada – piąta rocznica śmierci Tadeusza Wyrwy
21 listopada – 116. rocznica śmierci Władysława Pobóg Malinowskiego 
26 listopada – 14. rocznica śmierci Olgi Scherer
27 listopada – 50. rocznica śmierci Jana Bielatowicza

28 listopada – 61. rocznica śmierci Jerzego Prądzyńskiego
29 listopada – druga rocznica śmierci Natalii Gorbaniewskiej
30 listopada – 127. rocznica urodzin Stanisława Vincenza
WYSTAWY
Przypominamy, że chętnie udostępnimy nasze wystawy:
1). „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska (obecnie pokazywana w Grenoble) i ukraińska.
2). „Paryska Kultura – Dom i Ludzie” – fotografie. Wystawę będzie można oglądać od 14 do 27 listopada w Bibliotece Polskiej w Paryżu. 

Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.

PO FRANCUSKU, ANGIELSKU, ROSYJSKU...
Od połowy września na naszym portalu można czytać niektóre teksty (wciąż przybywają nowe) po angielsku, francusku i rosyjsku. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach pojawią się teksty w języku ukraińskim. 

JAK TRAFIĆ?
W naszym portalu, w zakładce kontakt, umieściliśmy mapkę Maisons-Laffitte (tu do ściągnięcia i wydrukowania), wskazującą jak trafić do domu Instytutu Literackiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzin, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.   

Copyright © 2015 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj