Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ
MAJ 2015
MONTE CASSINO
W maju mija 71. rocznica bitwy. Polecamy zamieszczony w dziale AKTUALNOŚCI zestaw tekstów na ten temat, publikowanych w wydawnictwach Instytutu Literackiego, m.in. artykuły gen. Andersa, Michniewicza, Bielatowicza i oczywiście Wańkowicza, są wiersze Wierzyńskiego i Lechonia, ale też bardzo ciekawy materiał dotyczący losu jeńcow niemieckich, wziętych w zdobytym klasztorze do niewoli przez polskich żołnierzy.

JÓZEF PIŁSUDSKI
12 maja obchodzimy 80. rocznicę śmierci Marszałka, niewątpliwie najważniejszej dla Redaktora postaci polskiej polityki, o czym świadczą pamiątki i zdjęcia w Domu Kultury. Wielu też tekstów poświęcono Marszałkowi, np. w majowym numerze „Kultury” w 1960 r. Stanisław Swianiewicz opisuje „Niezrealizowane plany Piłsudskiego”, a wcześniej w nrze 5 „Kultury” z 1950 r. zamieszczono „Ostatnią wolę Piłsudskiego”.

MARIA DĄBROWSKA
Pisarka zmarła 19 maja 1965 r. Redaktor, uznając jej pozycję w literaturze polskiej, ale i jej odważny głos wobec polityki PRL-u, namawiał Czesława Miłosza do napisania dla „Kultury” obszernego wspomnienia. Z namów tych nic nie wyszło, w numerze czerwcowym ukazała się skromna, odredakcyjna notka o jej śmierci.
NOWOŚCI
UWAGA! Rozpoczynamy publikację (pdf) wybranych
książek z Biblioteki Kultury!
Na początek proponujemy:
Jan Bielatowicz „Brygada Karpacka”; (IL Rzym 1947)
Maria Danilewicz Zielińska – „Wspomnienia o Bibliotece Narodowej w Warszawie” ,(IL Paryż 1978) 
***
Wciąż uzupełniamy informacje o ludziach „Kultury”.
W marcu pojawiły się biogramy i materiały dotyczące:
Jana Kowalika – pierwszego bibliografa Instytutu Literackiego
Anatola Muhlsteina – przedwojennego polskiego dyplomaty zwanego „Żydem Piłsudskiego”, współpracującego z Redaktorem po wojnie.
Tadeusza Nowakowskiego – pisarza, autora wielu opracowań na tematy niemieckie. 
***
Wciąż publikujemy nowe LISTY z naszego archiwum (by zorientować się w nowościach najlepiej rozwinąć w LISTACH menu OSTATNIO DODANE – w lewej kolumnie pod autorami). W związku ze śmiercią prof. Władysława Bartoszewskiego publikujemy kilka listów z bogatej korespondencji pomiędzy Nim a Redaktorem.  
***
W dziale POLITYKA WYDAWNICZA zamieściliśmy wykaz autorów „Zeszytów Historycznych” 1962-2010.
***
W dziale TEMATY zamieściliśmy zachowany w naszym archiwum maszynopis „Wspomnień starobielskich” Józefa Czapskiego.
W „KULTURZE”, 50 LAT TEMU…
Majowa „Kultura” z roku 1965 przyniosła ciekawostkę o charakterze literackim i obyczajowym. Jest to zestaw trzech wierszy Davida Herberta Lawrence'a (w tłumaczeniu Jana Darowskiego) angielskiego pisarza, poety i dramaturga. Wiersze poprzedza obszerny esej tłumacza, o życiu pisarza. Pokoleniu Redaktora znana była na poły pornograficzna powieść Lawrence'a „Kochanek Lady Chatterley” (1928 r.), która nieocenzurowana, po licznych bataliach sądowych, ukazała się dopiero w 1961 r.
Prócz Lawrence'a Redaktor opublikował imponujący zestaw poezji, Kazimierza Wierzyńskiego, i Czesława Miłosza.
Wart lektury jest esej Andrzeja Vincenza „Nowa lliteratura na Ukrainie”, oraz tekst Juliusza Mieroszewskiego z okazji 20 rocznicy powstania „Tygodnika Powszechnego” (pismo właśnie obchodziło 70 lat istnienia).   
WYDARZENIA
Wciąż czynna jest w Łucku na Ukrainie nasza wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” (w wersji ukraińskiej). Wystawa pod koniec miesiąca trafi do Kijowa (będziemy o tym szerzej informować na naszym profilu FB).
Wersję polską można jeszcze oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
14 maja wystawa zostanie pokazana na Stadionie Narodowym podczas Warszawskich Targów Książki (wernisaż w holu Centrum Konferencyjnego – poziom 2) o g. 14.30. Podczas targów zapraszamy na stoisko Wydawnictw Instytutu Książki, gdzie będzie można kupić tomy z serii "W kręgu paryskiej Kultury"Po 18 maja wystawa trafi na Uniwersytet Wrocławski (szczegóły wkrótce). 
Przypominamy, że chętnie udostępnimy nasze wystawy – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska i ukraińska. Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.

***
6 maja (środa) o g. 18.00  Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178 A zaprasza na spotkanie pt. "Bocheński, Mieroszewski, Giedroyc, a polska polityka wschodnia".
W spotkaniu udział wezmą prof. Rafał Artur Habielski, prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk i Kazimierz M. Ujazdowski. Prowadzenie Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.

KSIĄŻKI – NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI
Jest już w księgarniach zbiór tekstów Michała Hellera – „Maszyna i śrubki – jak hartował się człowiek sowiecki”. Książka jest kolejnym tomem z serii „W kręgu paryskiej »Kultury«” wydawanej wspólnie przez Instytut Literacki i Instytut Książki.
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
 4 maja – 28. rocznica śmierci Konstantego Jeleńskiego
10 maja – 40. rocznica śmierci Zygmunta Haupta
12 maja – 45 rocznica śmierci gen. Władysława Andersa
16 maja – 95. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda
20 maja – 96. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

22 maja – 18. rocznica śmierci Stanisława Swianiewicza  
29 maja – 108. rocznica urodzin, a 22 maja - 12. rocznica śmierci Marii Danilewicz Zielińskiej  

30 maja –  55. rocznica śmierci Borysa Pasternaka
Copyright © 2015 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj