Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ
KWIECIEŃ 2016


120. ROCZNICA URODZIN JÓZEFA CZAPSKIEGO
 


Najważniejszym wydarzeniem jubileuszu będzie uroczyste otwarcie pawilonu im. Józefa Czapskiego w Krakowie – 22 kwietnia, przy ul. Piłsudskiego. W pawilonie znajdą się m.in. obrazy Czapskiego ze zbiorów szwajcarskich Richarda Aeschlimanna — przyjaciela malarza i jego wieloletniego marszanda, oraz zrekonstruowany pokój Józefa z Czapskiego z domu w Maisons-Laffitte. Część wyposażenia podarowało nasze Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura. W muzeum jest miejsce na wystawy czasowe, czytelnia, biblioteka oraz kawiarnia. Pawilon będzie czynny dla zwiedzających od 23 kwietnia. W dniach 23-26 kwietnia wstęp wolny.

5 kwietnia o g. 18 w Muzeum Narodowym w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, w sali "Koloryzm" (Al. 3 Maja 1) odbędzie się spotkanie "Czapski nieznany". Zostanie na nim pokazany jeden z kilkunastu obrazów Józefa Czapskiego podarowanych MNK przez Richarda Aeschlimanna. Będzie to też okazja do promocji wznowionego zbioru esejów "Patrząc" (wyd. Znak). W spotkaniu wezmą udział: Krystyna Zachwatowicz, Andrzej Wajda, Magdalena Czubińska, Andrzej Betlej i Henryk Woźniakowski. Prowadzenie Katarzyna Bik. Wstęp wolny.

Biblioteka Polska w Paryżu (6, Quai d'Orleans) zaprasza na wystawę malarstwa Józefa Czapskiego. Wystawa będzie czynna od 5 kwietnia do 13 maja. Szczegóły na stronie Biblioteki Polskiej. 


W portalu szczególnie polecamy lekturę 
tekstów publikowanych przez Józefa Czapskiego w "Kulturze". Bardzo wiele z nich jest TUTAJ .
Jest też dostępna pełna bibliografia publicystyki Józefa Czapskiego w wydawnictwach Instytutu Literackiego,
która jest niezbędnym i pełnym przewodnikiem po Jego twórczości na łamach m.in. "Kultury".   
Zapraszamy do oglądania zdjęć i skorzystania z multimediów związanych z Józefem Czapskim.
Przypominamy, że nakładem Instytutu Książki
ukazał się, i jest do kupienia w księgarniach, tekst Józefa Czapskiego "Kultura". Książka wyszła w dwu językach - polskim i rosyjskim.
 
W KIJOWIE BĘDZIE TABLICA KU CZCI REDAKTORA
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w Kijowie na fasadzie Centrum Polskich i Europejskich Studiów Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (ul. Wołoska 10) zostanie umieszczona tablica ku czci Jerzego Giedroycia. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja ds. Umieszczenia Znaków Pamiątkowych przy Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Informację podał portal Naszwybir.pl. Na razie nie znamy terminu uroczystości.
 
WSPOMAGAJ KULTURĘ!
Na stronie głównej naszego portalu (na dole strony) umieściliśmy przejście do mechanizmu płatności elektronicznych Dotpay. Można dzięki niemu wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Kultury Paryskiej. Mechanizm jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem elektronicznym lub kartami płatniczymi. Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę nad naszymi archiwami oraz ich jak najszersze udostępnianie. Wciąż uzupełniamy nasz zbiór wycinków prasowych, właśnie dorzuciliśmy ich opisy z 1965 roku, niestety bez ilustracji. Na ten cel (skanowanie, zaimportowanie) potrzebne są nam fundusze. Każdy grosz się liczy! Przy okazji informujemy, że nasz portal od marca 2015 r. odwiedziło blisko 30 tysięcy internautów, którzy uruchomili ponad 270 tysięcy odsłon. Użytkownicy pochodzą ze 116 krajów. 
REPOZYTORIUM
Użytkownikom naszego portalu przypominamy, że przez stronę główną można wejść do REPOZYTORIUM, wielkiego magazynu zdigitalizowanych przez nas dokumentów, zdjęć, listów itp. Urządzenie jest przeznaczone dla badaczy, wydawców i dziennikarzy oraz pasjonatów. Umożliwia przeglądanie i zamawianie wybranych obiektów. By korzystać z mechanizmu trzeba się zarejestrować. 
KSIĄŻKI
Zapraszamy na spotkanie z Bogumiłą Berdychowską,
autorką antologii "«Kultura-Ukraina«. Zamiłowanie do spraw beznadziejnych. Ukraina w «Kulturze« 1947-2000". Wstęp można przeczytać TUTAJ. Promocja książki odbędzie się 27 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25, g. 18.00). Książka ukazuje się w serii "W kręgu paryskiej «Kultury«", nakładem wspólnym Instytutu Literackiego i Instytutu Książki. W księgarniach pod koniec miesiąca. 

Przypominamy, że nakładem „Więzi” ukazał się zbiór listów wymienionych pomiędzy dwoma autorami „Kultury” – Jerzym Stempowskim i Tymonem Terleckim w latach 1941-1966. Tom opatrzyła posłowiem Nina Taylor, wdowa po T. Terleckim.
 
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
1 kwietnia - 114. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza
3 kwietnia - 5. rocznica śmierci Mariana Pankowskiego
3 kwietnia - 120. rocznica urodzin Józefa Czapskiego
4 kwietnia - 52. rocznica śmierci Aleksandra Weissberga-Cybulskiego
8 kwietnia - 87. rocznica urodzin Bolesława Sulika
8 kwietnia - 24. rocznica śmierci Romana Zimanda
10 kwietnia - 33. rocznica śmierci Wiktora Sukiennickiego
14 kwietnia - 107. rocznica urodzin Zdzisława Broncla
16 kwietnia - 86. rocznica urodzin Jana M. Ciechanowskiego
18 kwietnia - 28. rocznica śmierci Józefa Łobodowskiego

23 kwietnia - 37. rocznica śmierci Pawła Zaremby
23 kwietnia - 27. rocznica śmierci Stefana Korbońskiego
25 kwietnia - 57. rocznica śmierci Stanisława Westfala
WYSTAWY I KONFERENCJE 
Od 4 kwietnia wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury” (w wersji ukraińskiej) można oglądać Obwodowym Muzeum Sztuki w Chmielnickim na Podolu. Wystawę organizuje Centrum Polsko-Ukraińskie Podola. W drugiej połowie miesiąca wystawa trafi do Kamieńca Podolskiego.

9 kwietnia w godz. 10-13 na uniwersytecie Paris-Sorbonne, otworzymy wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury” (w wersji francuskiej). Przed wernisażem zapraszamy na konferencję, w której wezmą udział: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Piotr Kłoczowski, Andrzej Mencwel i Paweł Rodak. (program jest tutaj)

Przypominamy, że chętnie udostępnimy ekspozycje:
1). „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska i ukraińska.
2). „Paryska Kultura – Dom i Ludzie” – fotografie. 

Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.

JAK TRAFIĆ?
W naszym portalu, w zakładce kontakt znajduje się mapka Maisons-Laffitte (tu do ściągnięcia i wydrukowania), wskazującą jak trafić do domu Instytutu Literackiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzin, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.

Copyright © 2016 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj
 


This email was sent to <<Email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kultura Paryska · ul. Białobrzeska 68/44 · Warszawa 02-325 · Poland

Email Marketing Powered by MailChimp