Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ
MAJ 2016
90. ROCZNICA PRZEWROTU MAJOWEGO

90. lat temu wobec pogarszającej się sytuacji politycznej, gospodarczej, po serii kryzysów gabinetowych, Józef Piłsudski przeprowadził zamach stanu. W walkach ulicznych zginęło blisko 400 ludzi. Zamach rozpoczął trzynastoletnie rządy sanacji, którym kres położył wybuch II wojny światowej. W 1965 r. nakładem Instytutu Literackiego ukazała się praca Januarego Grzędzińskiego "Maj 1926".
Z tej okazji polecamy też tekst "Nieznana inicjatywa Piłsudskiego" Bohdana Osadczuka (?), w cyklu Najnowsza Historia Polski. Zwraca uwagę notka, że materiały w tym dziale nie odzwierciedlają poglądów redakcji. ("K" nr 5/103, 1956 r.)

W Krakowie otwarto Pawilon Józefa Czapskiego. Pośród wielu ciekawych eksponatów dotyczących życia artysty, można oglądać wystawę obrazów, z których większość podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie przyjaciel Czapskiego, Richard Aeschlimann.
W Bibliotece Polskiej w Paryżu (6, Quai d'Orleans)
wciąż – do 13 maja – czynna jest wystawa ponad pięćdziesięciu dzieł Józefa Czapskiego.

W naszej bibliotece audio pojawiła się audycja Lucjana Śniadowera, nagrana z okazji dziesięciolecia pisma "Kontynent" i wyemitowana przez RFI 22 lipca 1984 r. Występują: Jerzy Giedroyc i Natalia Gorbaniewska. Jak wspomina Lucjan Śniadower, Jerzy Giedroyc powiedział mu wtedy, że w radiu występuje po raz pierwszy!
 
WSPOMAGAJ KULTURĘ!
Na stronie głównej naszego portalu (na dole strony) umieściliśmy przejście do mechanizmu płatności elektronicznych Dotpay. Można dzięki niemu wpłacić dowolną kwotę na rzecz Fundacji Kultury Paryskiej. Mechanizm jest prosty w obsłudze, wpłat można dokonywać przelewem elektronicznym lub kartami płatniczymi. Apelujemy o datki, które zostaną przeznaczone na opiekę nad naszymi archiwami oraz ich jak najszersze udostępnianie. Między innymi wciąż uzupełniamy zbiór wycinków prasowych, właśnie dodaliśmy ich opisy z 1965 roku, ale z braku środków niestety bez skanów. Każdy grosz się liczy! 
 
REPOZYTORIUM
Użytkownikom naszego portalu przypominamy, że przez stronę główną można wejść do REPOZYTORIUM, wielkiego magazynu zdigitalizowanych przez nas dokumentów, zdjęć, listów itp. Urządzenie jest przeznaczone dla badaczy, wydawców i dziennikarzy oraz pasjonatów. Umożliwia przeglądanie i zamawianie wybranych obiektów. By korzystać z mechanizmu trzeba się zarejestrować. 
KSIĄŻKI
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się bardzo obszerna (ponad 900 stron!) antologia "W poszukiwaniu innej historii". Jest to wybór tekstów na tematy historyczne, opublikowanych w wydawnictwach Instytutu Literackiego. Książka wyszła w opracowaniu i pod redakcją łódzkich badaczy: Rafała Stobieckiego i Sławomira Nowinowskiego.


Także nakładem WUŁ ukazała się książka autorstwa Arkadiusza Morawca "Zofia Romanowiczowa – pisarka nie tylko emigracyjna". Jest to pierwsza praca poświęcona życiu i pisarstwu Zofii Romanowiczowej (1922-2010).

Nakładem "Więzi" ukazała się książka Piotra Mitznera "Warszawski krąg Dymitra Fiłosofowa". Fiłosofow był mistrzem Józefa Czapskiego, doradcą politycznym Józefa Piłsudskiego. Zostawił wyraźne ślady w kulturze polskiej. Książka zawiera rozdział o swego rodzaju kulcie, jakim Giedroyc otaczał Fiłosofowa, którego poznał w Warszawie w latach trzydziestych. Jest to kontynuacja "Warszawskiego domku w Kołomnie" – pracy opublikowanej przez autora w 2014 r.
W "KULTURZE" 60. LAT TEMU...
W numerze majowym 1956 r. godny uwagi jest tekst Konstantego A. Jeleńskiego "Po trzęsieniu ziemi" o rodzącej się odwilży w postalinowskiej Polsce.
Szkic Aleksandra Hertza z cyklu "Refleksje amerykańskie" zatytułowany "Dwie emigracje".
Jest też ciekawy tekst Zdzisława Broncla "Usta oniemiałe" – Mickiewicz i Towiański

Zwraca uwagę poemat "Hiszpania" Mariana Pankowskiego. 
Ciekawostką jest niewątpliwie tekst Józefa Czapskiego o malarstwie Stanisława Grabowskiego i trudnej sytuacji tego artysty. Czapski pisze na końcu: "Piękne płótno Grabowskiego, ulica Paryża w tonach szarych, perłowych i różowych nabyła "Kultura" i można je w domu "Kultury" obejrzeć". Obraz wisi na ścianie do dzisiaj.
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
1 maja – 116. rocznica urodzin Aleksandra Wata
2 maja – 113. rocznica urodzin Wacława A. Zbyszewskiego
4 maja – 29. rocznica śmierci Konstantego A. Jeleńskiego
10 maja – 41. rocznica śmierci Zygmunta Haupta

14 maja – 90. rocznica urodzin Tadeusza Chrzanowskiego
15 maja – 38. rocznica śmierci Andrzeja Chciuka
16 maja – 96. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda
16 maja – druga rocznica śmierci Marka Nowakowskiego
20 maja – 97. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
22 maja – 13. rocznica śmierci Marii Danilewicz-Zielińskiej
26 maja – 80. rocznica urodzin Natalii Gorbaniewskiej
WYSTAWY I KONFERENCJE 
Od 28 kwietnia w siedzibie Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego w Nowym Sączu ( ul. Limanowskiego 7) można oglądać wystawę listów wymienionych pomiędzy Charlesem Merrillem i Jerzym Giedroyciem w latach 1950-1960. (więcej na ten temat) 
Przypominamy, że chętnie udostępnimy ekspozycje:
1). „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska i ukraińska.
2). „Paryska Kultura – Dom i Ludzie” – fotografie. 

Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.

JAK TRAFIĆ?
W naszym portalu, w zakładce kontakt znajduje się mapka Maisons-Laffitte (tu do ściągnięcia i wydrukowania), wskazującą jak trafić do domu Instytutu Literackiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzin, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.

Copyright © 2016 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj
 


This email was sent to <<Email>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kultura Paryska · ul. Białobrzeska 68/44 · Warszawa 02-325 · Poland

Email Marketing Powered by MailChimp