Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ KWIECIEŃ 2015
KATYŃ
W kwietniu obchodzimy 72. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej. Józef Czapski po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej, zwolniony z obozu, na polecenie gen. Andersa prowadził w latach 1941-1942 poszukiwania zaginionych polskich oficerów. Polecamy lekturę wstępu do „Na nieludzkiej ziemi” jednej z najważniejszych książek na temat zbrodni katyńskiej i wybór materiałów na temat Katynia na łamach wydawnictw IL.
NOWOŚCI
Wciąż uzupełniamy informacje o ludziach „Kultury”. W marcu pojawiły się biogramy i materiały dotyczące:
Ryszarda Krynickiego – poety, laureata tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Poeta debiutował na łamach „Kultury” w 1978 r.
Andrzeja Peciaka – wydawcy, współpracującego w latach 80. z Instytutem Literackim.
Andrzeja Vincenza – publicysty, slawisty i językoznawcy, syna Stanisława Vincenza.
Stanisława Westfala – zapomnianego lituanisty i polonisty, wybitnego specjalisty od historii polszczyzny, publikującego na łamach „Kultury” w latach 50.
Pawła Zaremby – historyka i publicysty.
Karola Zbyszewskiego – felietonisty i współpracownika Jerzego Giedroycia jeszcze z czasów gdy ten kierował „Buntem Młodych”.
Wacława A. Zbyszewskiego – publicysty i radiowca.
Pawła Zdziechowskiego – tłumacza i publicysty.
I ciekawe artykuły:
Pawła Kłoczowskiego: „Czartoryski – Giedroyc” i Bogumiły Berdychowskiej: „Borys Łewycki i «Kultura»”.
W „KULTURZE”, 50 LAT TEMU…

Kwietniowy numer „Kultury” z roku 1965 (4/210) zaczyna się długim esejem Zbigniewa Brzezińskiego „Droga do przyszłej Europy”.
------------------------------------
W numerze znajdujemy nietypową, nawet jak na „Kulturę”, próbę literacką. Jest to tłumaczenie z greki antycznego poematu: „Pseudo Homera bój żabomysi”.
------------------------------------
„Spotkanie w Torgau” – interesujący tekst Juliusza Mieroszewskiego na temat warunków przyszłego zjednoczenia Niemiec.
------------------------------------
W Kronice Angielskiej – garść uwag na temat powracającego nieustannie problemu regulacji urodzeń, środków antykoncepcyjnych itp.  – z różnych punktów widzenia.
-------------------------------------
Relacja z trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II – pióra Andrzeja Ruszkowskiego.
-------------------------------------
Zygmunt Turkiewicz relacjonuje londyńską wystawę Józefa Czapskiego.
------------------------------------
Maria Czapska pisze o domniemanym żydowskim pochodzeniu Adama Mickiewicza. Tekst „Z matki obcej…” to jeden z mnóstwa głosów w wieloletnich sporach i dyskusjach badaczy oraz publicystów na ten temat.

WYSTAWY
Od początku miesiąca do maja, w Łucku na Ukrainie będzie czynna wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” (w wersji ukraińskiej).
Od 8 kwietnia wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” będzie można obejrzeć w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.
Przypominamy, że chętnie udostępnimy naszą wystawy – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska i ukraińska. Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.
 
KSIĄŻKI – NOWOŚCI I ZAPOWIEDZI
23 kwietnia zapraszamy na promocję kolejnego tomu korespondencji Jerzy Giedroyc - Zdzisław Najder. Gościem spotkania będzie prof. Z. Najder. Początek o godz. 18 w Galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu 15/17, w Warszawie. Książka wyszła nakładem Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem spotkania.
W kwietniu w księgarniach pojawi się zbiór tekstów Michała Hellera – „Maszyna i śrubki – jak hartował się człowiek sowiecki”. Książka jest kolejnym tomem z serii „W kręgu paryskiej »Kultury«” wydawanej wspólnie przez Instytut Literacki i Instytut Książki. 24 kwietnia w Lublinie odbędzie się spotkanie promocyjne. W naszym portalu pojawiła się zakładka poświęcona tej serii. Udostępniamy tam fragmenty książek, ich okładki i przedmowy w formacie pdf.
W MAISONS-LAFFITTE
– 20 marca dom Instytutu Literackiego odwiedziła minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, której towarzyszył  również ambasador RP we Francji Andrzej Byrt.
– W kwietniu rozpoczyna się ostatni etap porządkowania i katalogowania archiwów Instytutu Literackiego. Jest to wieloletni projekt realizowany przez Bibliotekę Narodową i Dyrekcję Archiwów Państwowych, finansowany przez MKiDN. Inwentaryzacja zbiorów  – mamy nadzieję – zakończy się do końca roku.
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
3 kwietnia – 119. rocznica urodzin Józefa Czapskiego i 4. rocznica śmierci Mariana Pankowskiego.
7 kwietnia – 73. rocznica urodzin kpt. Józefa Gawłowicza – wieloletniego kuriera Jerzego Giedroycia, człowieka który przemycał wydawnictwa IL za żelazną kurtynę.
18 kwietnia – 27. rocznica śmierci Józefa Łobodowskiego.
25 kwietnia – 56. rocznica śmierci Stanisława Westfala.
 
Copyright © 2015 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj