Copy
Jeżeli masz problem z wyświetlaniem wiadomości, kliknij tutaj
NEWSLETTER INSTYTUTU LITERACKIEGO I FUNDACJI KULTURY PARYSKIEJ
LUTY 2016
ZAKOŃCZYŁ SIĘ PROJEKT PORZĄDKOWANIA
ARCHIWUM INSTYTUTU LITERACKIEGO


Pierwszy etap inwentaryzacji zbiorów w Maisons-Laffitte dobiegł końca. 15 stycznia 2016 r. zawierający ponad 60 tys. pozycji spis został przekazany Stowarzyszeniu Instytut Literacki „Kultura”. Byli z nami m.in. wiceminister MKiDN Magdalena Gawin, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak oraz Maria Wrede kierująca przez siedem lat tym wielkim przedsięwzięciem.  
Więcej na temat zakończenia projektu można przeczytać TUTAJ
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku inwentarz archiwum będzie dostępny on-line. 

URODZINY JULIUSZA MIEROSZEWSKIEGO
3 lutego obchodzimy 110. rocznicę urodzin Juliusza Mieroszewskiego - najważniejszego publicysty w historii Instytutu Literackiego i jednego z najwybitniejszych pisarzy politycznych drugiej połowy XX. wieku.
Teksty najważniejsze Juliusza Mieroszewskiego są TU
Wspomnienia, relacje i opinie są TU
Galerie i multimedia są TU
Oryginały listów wymienionych pomiędzy Redaktorem a Mieroszewskim można przejrzeć TU 
Przypominamy, że w zeszłym roku nakładem „Więzi” ukazała się dwutomowa książka Andrzeja S. Kowalczyka  „Wena do polityki – O Giedroyciu i Mieroszewskim”. Jest to niewątpliwie najważniejsza analiza na temat relacji pomiędzy Redaktorem i pisarzem. W 2012 r., w serii „W kręgu paryskiej »Kultury«", wydawanej przez Instytut Książki, ukazało się wznowienie zbioru esejów Mieroszewskiego „Listy z Wyspy – ABC polityki Kultury”. Obie pozycje są wciąż do dostania w księgarniach.

URODZINY ZOFII HERTZOWEJ
27 lutego obchodzimy 106 urodziny Zofii Hertzowej, najbliższej współpracowniczki Redaktora. Do obejrzenia galeria fotografii ze zbiorów naszego archiwum, oraz wiele materiałów wideo oraz audio w zakładce Obrazy i Głosy.
KSIĄŻKI
Nakładem „Więz” ukazał się kolejny tom korespondencji Jerzego Giedroycia, tym razem są to listy wymienione w latach 1957-1991 z Janem Józefem Lipskim. Zbiór opracował i opatrzył przedmową Łukasz Garbal.

Nakładem Instytutu Książki ukazał się właśnie polsko-rosyjski tomik, zawierający tekst Józefa Czapskiego pt „Kultura”. Książkę wydano w nakładzie 400. egzemplarzy (w tym sto numerowanych) z okazji 110. rocznicy urodzin Redaktora i 70. rocznicy powstania Instytutu Literackiego. Obie te rocznice będziemy  obchodzić w tym roku!  Lada chwila do księgarń trafi wydany przez „Więź” zbiór listów wymienionych pomiędzy dwoma autorami „Kultury” – Jerzym Stempowskim i Tymonem Terleckim w latach 1941-1966. Tom opatrzyła posłowiem Nina Taylor, wdowa po T. Terleckim.
Według zapowiedzi wydawnictwa słowo/obraz/terytoria w I kwartale 2016 r. ma się ukazać dwutomowy zbiór korespondencji Józefa Czapskiego z Ludwikiem Heringiem. Tomy obejmą listy z okresu od 4 września 1939 r. do 16 stycznia 1959 r., oraz od 28 stycznia 1959 r. do 26 czerwca 1982 r. Listy wyjdą w serii Biblioteka Mnemosyne, opatrzy je słowem wstępnym Piotr Kłoczowski, który jest redaktorem całej serii. 
W „KULTURZE” 60 LAT TEMU…
60 lat temu ukazał się setny numer „Kultury” (2/100, 1956). Redakcja uczciła jubileusz, publikując teksty swych najważniejszych autorów, m.in.: 
- Simone Weil – Czy istnieje doktryna marksistowska?
- Aleksandra Hertza – Robotnik amerykański.
- Jerzego Stempowskiego (jako Paweł Hostowiec) – Notatnik nieśpiesznego przechodnia.
- Czesława Miłosza – Apollo Nałęcz Korzeniowski.
- Andrzeja Bobkowskiego – Siódma.
- Juliusza Mieroszewskiego –„Modus vivendi”.
- Konstantego A. Jeleńskiego – „Tristes tropiques".
- Józefa Łobodowskiego –- Białe plamy na mapie.
Był to jeden z nielicznych w historii ilustrowany numer „Kultury”. Wewnątrz znajdują się dwie wklejone widokówki z rysunkami Józefa Czapskiego (1), (2), oraz fotografia rzeźby Augusta Zamoyskiego, która towarzyszy tekstowi Czapskiego poświęconemu rzeźbiarzowi.
NAJBLIŻSZE ROCZNICE
1 lutego - 102. rocznica urodzin Pawła Zdziechowskiego
3 lutego - 110. rocznica urodzin Juliusza Mieroszewskiego 

3 lutego -  25. rocznica śmierci Zdzisława Baua
6 lutego - 122. rocznica urodzin Marii Czapskiej 
8 lutego - 21. rocznica śmierci o. Józefa Marii Bocheńskiego 
10 lutego - 84. rocznica urodzin Bogdana Czaykowskiego

13 lutego - 47. rocznica śmierci Kazimierza Wierzyńskiego
16 lutego - 83. rocznica urodzin ks. Józefa Sadzika

27 lutego - 106. rocznica urodzin Zofii Hertz 
28 lutego - 40. rocznica śmierci Józefa Wittlina
WYSTAWY
Do 20 lutego w Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu (ul. Namysłowska 8, Biblioteka „Grafit”) można oglądać wystawę „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury”.

29 lutego o g. 18 zapraszamy na wernisaż wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury” do Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi. Otwarciu będzie towarzyszyć wykład dr Małgorzaty Ptasińskiej, po którym odbędzie się dyskusja „Polityka historyczna Jerzego Giedroycia” z udziałem dr. hab. Sławomira Nowinowskiego, prof. Rafała Stobieckiego, prof. Przemysława Waingertnera i prof. Przemysława Żurawskiego. Prowadzenie: Andrzej Czyżewski.
Organizatorami wydarzenia są Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Fundacja Kultury Paryskiej i Uniwersytet  Łódzki.


Od 8 do 19 lutego w School of Slavonic and East European Studies University College London będzie można obejrzeć naszą wystawę w wersji angielskiej.
Wersja ukraińska zostanie pokazana w tym miesiącu, w Muzeum Mikołaja Ostrowskiego w Szepetówce, w obwodzie chmielnickim.
Przypominamy, że chętnie udostępnimy ekspozycje:
1). „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” – istnieją cztery wersje językowe: polska, angielska, francuska i ukraińska.
2). „Paryska Kultura – Dom i Ludzie” – fotografie. 

Wszystkich zainteresowanych prezentacją prosimy o kontakt mailowy.

JAK TRAFIĆ?
W naszym portalu, w zakładce kontakt znajduje się mapka Maisons-Laffitte (tu do ściągnięcia i wydrukowania), wskazującą jak trafić do domu Instytutu Literackiego. Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzin, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym lub mailowym.

Copyright © 2016 Kultura Paryska, All rights reserved.

Jeżeli nie chcesz już otrzymywać wiadomości, kliknij tutaj   
Jeżeli chcesz zmienić ustawienia subskrypcji newslettera, kliknij tutaj