Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
KAASAEGSE KUNSTI
UUDISKIRI
◔ 7. mai 2018

SISSEJUHATUS

13. Balti triennaal algab sel nädalal

Reedel, 11. mail avatakse Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses (CAC) selle aasta suurim rahvusvaheline kunstiüritus Baltimaades – 13. Balti triennaal, pealkirjaga “Unusta tont”. 1979. aastal asutatud triennaali ajaloos on see esimene kord, kui seda korraldavad Eesti, Läti ja Leedu üheskoos – varasemalt on triennaali taga olnud Vilniuse CAC. Nii suures mahus koostööd kaasaegse kunsti valdkonnas näeb Baltimaade vahel tegelikult päris harva ja nii on tänavune triennaal üsnagi eriline. Sest kas tihtipeale pole nii, et teame küll nimetada Berliini ja Londoni kunstnikke, kuid kes võiks olla näiteks teie lemmik läti kunstnik? 
 
Näituse Eesti poolne korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus ja nii on mai ja juuni uudiskirjad pühendatud triennaalile. Järgmisel nädalal on uudiskiri Vilniuses ja toob värskeimad muljed näitusest fotoreportaažina kõigi lugejate e-postkastidesse. Juuni alguses on oodata tõlkeartiklit triennaali ingliskeelsest kataloogist ja mai lõpus ajaloomeenutust Balti riikide varasemast kunstialasest koostööst. Seda kõike ikka selleks, et olla valmis Balti triennaali Tallinna näituse avamiseks, mis tuleb juba 29. juunil Tallinna Kunstihoones. 
Balti triennaal "Unusta tont" avaneb reedel 11.05 Vilniuses (fotol: Evgeny Antufiev “Untitled”, 2017)
ÄRA MAGA MAHA!
 
Neljapäeval, 10.05
Neljapäeval on käes aeg traditsiooniliseks Köler Prize’i galaks, mil selgub, kes viiest nomineeritud kunstnikust võidab maineka Köleri auhinna. Uksed on EKKMis avatud kell 19:30, gala ja pidu algab kell 20. Kohal on toiduauto. Auhinnale kandideerivad Tanja Muravskaja, Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve ja Tarvo Varres. Välja antakse nii grand prix kui ka publikupreemia.

Reedel, 11.05
Reedel kell 18 avatakse Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses 13. Balti triennaal “Unusta tont”, mis on selle suve suurim kunstifestival Baltimaades. Kõik näituse peatükid otsivad vastust küsimusele: mida tähendab kuuluvus killustatud identiteetide ajastul? Näituse kuraator on Vincent Honoré. Tallinna näitus avatakse 29. juunil. NB! Veel on vabad paar kohta kunstibussis, mis väljub 11. mai hommikul ja tuleb tagasi 12. mail. Huvi korral kirjutage kaarin@cca.ee!

Neljapäevast pühapäevani, 10. - 13.05
Sel aastal on Ladyfest maikuus ja teemaks on emadepäeva kuu puhul loomulikult emad. Tulekul on erinevad filmiõhtud, töötoad ja peod. Vaata täpsemalt kava siit
 
Maikuus
Tallinnas kinos Artis ja Tartu Elektriteatris (30.05) saab näha Manfred Vainokivi dokumentaalfilmi Leonhard Lapinist “Elagu skandaalid ja kollased sandaalid”. Lapin on Eesti moodsa kunsti klassik, keda saadavad ka nüüd, 70. sünnipäeva tähistades skandaalsed lood ning keda võib tihti kohata Vabaduse väljakul vanas Wiiralti kohvikus, mis nüüd kannab nime Tuum. 
 
NÄITUS

Kristi Kongi ja Kaspar Bosmans Kumu sisehoovis
10.05 kell 18 avatakse Kumus näitus “Alkeemikud, kunstnikud, puhastajad ja teised”, mis on kunstnike Kristi Kongi ja Kaspar Bosmansi koostööprojekt, mille on kureerinud Kati Ilves. Näitus avatakse Kumu sisehoovis ning nii on aineseks muuseumit ümbritsev keskkond: ühelt poolt Kadrioru park ja selle barokkpärand, teisalt Lasnamäe brutaalne paneelvöönd. Kunstnikud ei lähtu mitte ainult sellest, mis on olemas, vaid ka sellest, mis võiks olla, kui tegevus toimuks Imedemaal mõnes Alice’i seikluses. Näitus kuulub EV100 kunstiprogrammi.

Kraam avab hooaja näitusega "Roosa toss väljas"
Reedel, 11.05 kell 21 avab projektiruum Kraam hooaja Killu Sukmiti ja Minna Hindi ruumiinstallatsioon-näitusega "Roosa toss väljas". See on kohaspetsiifiline ruumiinstallatsioon, mis tegeleb ruumi, feministliku ruumi, avaliku ja privaatse ruumi ning roosa kuubi teemaga. Avamisele järgneb pidu, kus muusikat valib installatsioonitiim Roosa Kuup. Näitus on pühendatud Anna-Stina Treumundile. Näitus jääb avatuks 20. maini.
 
Raamatusaatkond Rahvusraamatukogus
Eelmisel kuul Tartus Nooruse galeriis avatud Raamatusaatkonna näitus “Sajad raamatud” jõudis neljapäeval Rahvusraamatukokku ja jääb avatuks kuni 26.05. Näitusel saavad kokku kirjanikud ja kunstnikud. Kirjanikud Peeter Helme ja Urmas Vadi on valinud sada raamatut 20. sajandist ning kümme kunstnikku on mõtestanud raamatu saatust kaasajal. Osalevad kunstnikud Aili Vahtrapuu, Anne Rudanovski, Eero Ijavoinen, Evelyn Reemann, Kristiina-Maria Ulas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Tuuli Puhvel, Tõnis Paberit, Kirill Ivanov ja Tartu Kõrgema Kunstikooli üliõpilased. Näitus kuulub EV100 kunstiprogrammi. 
 
Näituste eel-ja järelelu Positiivis
Teisipäeval, 08.05 kell 18 avatakse galeriis Positiiv näitus “Vahtus! Enne ja pärast”, mis vaatleb näituste ettevalmistamiste loominguliselt laetud aega ja fantaseerib kunstiobjektide edasisest elust peale näituse lõppemist. Näha saab nelja eri põlvkonna kunstnike töid, kes osalesid 2017. aastal Positiivi EV100 kunstiprogrammi näitustel: Reet Sau, Ülle Saatmäe, Maarja Mäemets, Kristino Rav. Kolme kunstniku jaoks olid need esimesed isikunäitused. Kuidas käis näituste tegemine, millised olid teoste tagamaad, mis on kunstnikest nüüd saanud?
 
*Vaata veel*
 
Alexei Gordini näitus "Ma jäin vaikseks"
Kogo galeriis kuni 16.06
NB! Avamine 08.05 kell 19!
Kuraatorinäitus "Igavuse esteetika"
Tartu Kunstimajas kuni 13.05
Köler Prize’i nominentide näitus
EKKMis kuni 20.05
Katja Novitskova isikunäitus "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste"
Kumus kuni 10.06
TÖÖTUBA
 
Graafikakursused Kumus
Maikuu pühapäevadel on Kumus graafikatöötoad, mida juhendab Tallinnas elav kunstnik Britta Benno, kes oma kunstnikupraktikas töötab autobiograafiliste lugudega. Lisaks õpetab ta joonistamist EKAs ja annab kunstitunde Vanalinna Hariduskolleegiumis. Sel pühapäeval, 13.05 katsetatakse linoollõikega ja ammutatakse inspiratsiooni Leonhard Lapini näituselt “Tühjus ja ruum” ja Tallinna Graafikatriennaali ajaloo näituselt “Mõeldes labürindist”. Ühe kursuse osalustasu on 18 eurot, kolme korra sooduspilet on 45 eurot. 
 
TÄHTAEG
 
Rahvusvaheline galeriipraktika Tartus
Vastavatud Kogo galerii Tartus Aparaaditehases kutsub praktikale kõiki, keda huvitab kunst, kultuur, suhtlemine ja organiseerimine. Praktika ülesanneteks on galerii lahtihoidmine, külastajate vastuvõtt, näituse tutvustus, ürituste korraldamine, näituste ja sündmuste turundus ning assisteerimine ArtVilniuse kunstimessil. Tähtaeg kandideerimiseks on 9. mai. Täpsem info Kogo kodulehelt.
 
Püha Vaimu SAAL ootab residentuuri
Kanuti Gildi SAAL kuulutas välja konkursi leidmaks kaks kunstnikku, kes selle aasta septembris ja detsembris saaksid töötada Püha Vaimu SAALis. Residentuuri eesmärk on võimaldada kunstnikele eksperimenteerimist ideedega, tervikliku etenduseni jõudmine ei ole kohustuslik. Ideede kirjeldusi, residentuuri ajalist eelistust ja kunstnike CV-sid ootab SAAL kuni 21.05 aadressile saal@saal.ee.
 
VÄLISUUDISED
Euroopa biennaal Manifesta 12, mis sel suvel toimub Palermos Sitsiilias avalikustas esimesed kümme kunstnikku, kes biennaalil osalevad. Selle aasta biennaali pealkiri on “Planetary Garden. Cultivating Coexistence”, mis lähtub Palermo 18. sajandist pärinevatest botaanikaaedadest. Biennaal tellib 30 uut teost, avaliku ruumi installatsiooni, performance’it ja sekkumist. Vaata kunstnike nimekirja siit.
Eelmisel nädalal peeti New Yorgis maailma üht suurimat kunstimessi Frieze New York. Artneti uudistes tõstatab Julia Halperin küsimuse, kas suured kunstimessid on oma aja ära elanud, kuna nad ei tooda enam nii palju kasumit kui enne ning väiksemad galeriid on väsinud rentimast hiigelhindadega messibokse. Ta toob välja, et Frieze sugused messid tunnetavad ka ise paradigmanihet ning on näiteks messil osalemise hindu vähendanud, samuti üritatakse toota rohkem sisu, näiteks kutsudes kohale kuraatoreid, kes muudaksid messe huvitavamaks.
Kas ja kuidas tohib kunstiteostes kasutada loomi? Eelmisel sügisel loobus New Yorgi Guggenheimi muuseum kolme vastuolulise teose eksponeerimisest Hiina kunsti ülevaatenäitusel. Nüüd näidatakse kahte neist Bilbao Guggenheimi muuseumis, kuhu Hiina näitus peagi edasi rändab. Tegu on teostega, kus otseselt või mille tegemisel on kasutatud loomi. Huang Yong Pingi “Theater of the World” (1993) on installatsioon, mis koosneb puurist, kus putukad, maod ja sisalikud peavad olelusvõitlust. Samuti näeb Xu Bingi videoteost “A Case Study of Transference” (1994), kus näeb paarituvaid sigu. Väidetavalt on kõik kohalike õigusorganite ja loomakaitsjatega läbiräägitud.
 
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee

Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Marika Agu
Kujundaja: Brit Pavelson


 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus · Vabaduse väljak 6 · Tallinn 10146 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp