Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
KAASAEGSE KUNSTI
UUDISKIRI
◔ 23. aprill 2018
ÄRA MAGA MAHA!
 
Täna, 23.04 kell 18
Täna kell 18 on kõik huvilised oodatud kunstniku ja aktivisti Michael Kurzwelly loengule “Reaalsuse konstrueerimine rakendatava meetodina”. Praegu Valgas residentuuris olev Kurzwelly avas seal 11. aprillil näituse, mis ergutab Valga ja Valka elanikke rääkima oma igapäevast ning ühise Valgka linna võimalikkusest. Loeng on inglise keeles ja tasuta.
 
Registreeru kunstibussile Vilniusesse 
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kuulutab välja eelregistreerimise kunstibussi, mis viib huvilised Tallinnast Vilniusesse ja tagasi 13. Balti triennaali avamisele, mis on selle aasta suurim kunstisündmus Baltimaades.13. Balti triennaali avamisõhtu on 11. mail kell 18.00. Orienteeruv piletihind on 30–50 eurot. Täpne hind selgub, kui on teada huviliste arv. Palun andke oma soovist teada aadressil sten@cca.ee enne 2. maid 2018. Buss väljub 11. mai varahommikul ja alustab tagasisõitu 12. mail kell 14.
 
Flo Kasearu Temnikova ja Kasela galeriis, Eva Mustonen peagi uues KOGO galeriis,
Triin Marts ja Siiri Jüris EKA galeriis
NÄITUS

Kolmapäeval, 25 aprill kell 19
Kolmapäeval kell 19 avatakse Flo Kasearu näitus “Aia auk” Temnikova ja Kasela galeriis. Isiknäitusel eksponeeritakse kunstniku majamuuseumis toimunud kahe rahvusvahelise vahetusprojekti dokumentatsiooni. Videod näitavad kohale kutsutud töötajaid Flo Kasearu Majamuuseumis tegutsemas – aiaauku valvamas ja aiamaastikku kujundamas. Ühelt poolt tõmbavad videod tähelepanu institutsioonidele kui tööpaikadele, teisalt uurivad videod jätkuvalt rahvusidentiteediga seonduvaid küsimusi.
 
Aparaaditehases avab uksed uus kaasaegse kunsti galerii
26. aprillist on võimalik külastada uusimat galeriid KOGO ja sealset avanäitust „Vaatamis- ja lugemistuba”. Näitus juhatab sisse galerii käesoleva aasta programmi, kutsub tutvuma galeriiruumiga ja kunstnikega. Osalevad kunstnikud Alexei Gordin, Diana Tamane, Elīna Vītola, Kristi Kongi, Mari-Leen Kiipli ja Eva Mustonen. Näitus on avatud 5. maini.
 
Uus näitus EKA galeriis
19. aprillist on võimalik külastada kunstnike Siiri Jürise ja Triin Martsi ühisnäitust “Corpora” EKA galeriis. Väljapanek keskendub materjalile ja selle paljususele, elusa ja orgaanilise allumatusele. Näitus on avatud 05. maini. 
 
*Vaata veel*
 
Rahvusvaheline kuraatorinäitus "Riik ei ole kunstiteos"
Tallinna Kunstihoones kuni 29.04
Kuraatorinäitus "Igavuse esteetika"
Tartu Kunstimajas kuni 13.05
Köler Prize’i nominentide näitus
EKKMis kuni 20.05
Katja Novitskova isikunäitus "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste"
Kumus kuni 10.06
LOENG
 
Neljapäeval, 26.04 kell 18
Eelmisel nädalal avatud näitust „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“ tutvustavad kuraatorituuril Eha Komissarov ja Elnara Taidre. Tutvuda saab Eesti vanima triennaali ajaloo ja 50 aasta jooksul auhinnatud töödega. 
 
Laupäeval, 28.04 kell 16 
KUMU ootab kõiki teaduse- ja kunstihuvilisi teemaõhtule “Inimkonna elamise võimalikkusest kosmoses”. Tallinna Tehnikaülikooli füüsikainstituudi inseneri ja Tallinna Tähetorni astronoom Mario Marsi peab ettekande, mis kutsub unistama ning annab ülevaate meid kosmoses ees ootavatest väljakutsetest ja raskustest.
 
FILM
 
Kolmapäeval, 25. aprillil
Kolmapäeval kell 20.30 saab Sveta baaris näha tummfilmi “Salomé” (1923), mis on üks esimesi art house filme. Ekraniseeringule miksib muusikat peale DJ Ilmajaam
 
Neljapäeval, 26. aprillil
Neljapäeval kell 18 näitab Tartmus Julian Rosefeldti filmi “Manifesto”, peaosas Cate Blanchett. 
 
VÄLISUUDISED: Stockholm
Bonniers Konsthalli kuraator Theodor Ringborg soovitab, milliseid põnevaid väiksemaid kunstigaleriisid ja –projektiruume Stockholmis kindlasti külastada võiks.
 
Ükskord kohtasin ma ühte kunstiajakirja Triple Canopy toimetajatest. Me hakkasime vestlema ja ta ütles mulle, et ta on tegelikult pärit väikesest pärapõrgus asuvast külast ning ta kolis New Yorki. Kuna ma ei koliks iialgi vabatahtlikult New Yorki, küsisin ma talt miks, mille peale ta vastas, et ta tahtis elada seal, kus asus kõige parem kunst ja kultuur. See oli üks kõige lollimaid asju, mida olin eales kuulnud. Justkui nagu ülejäänud maailm oleks mingi teisejärgulise kunsti ja kultuuriga viljatu tühermaa. Arvestades, et kaugust ei mõõdeta enam kilomeetrites, vaid asukohtadesse jõudmise tülikuse järgi, näiteks nagu kui sul on vaja vahetada busse, ronge, lennukeid, siis Stockholm on tegelikult maailma keskpunktis. See tähendab, kauge ei ole enam ilmtingimata kaugel asuv, aga võib olla naaberlinn, kus bussid ja rongid ei peatu, sest nad on liiga hõivatud taamale sõitmisega. Seega, see suurepäraste asjade toimumise üleküllus on kergesti kättesaadav nii kaua kui sa ei ole seda tüüpi inimene, kes endiselt arvab, et New York on kõige keskpunktiks. 
 
Mul on palutud kirjutada midagi Stockholmis toimuva kohta, mis on täpselt see, mida ma ka plaanin teha. Muidugi on seal palju toimumas ja seetõttu olen ma otsustanud keskenduda nendele kunstiruumide ja projektide kategooriale, mis ei suuda endale lubada ka kõige odavamat tehingut e-flux’i avaldamisplatvormilt. Nende enam kui vajalike ruumide avamiste arv on hiljuti hüppeliselt kasvanud. Hangmen Projects, MEGA foundation, Mossutställningar, …så här, E2-E4, Film i samtidskonsten ja Nuda.
Hangmen Projects korraldab näitusi, mis on justkui lühikesed pursked. Need näitused ei ole pikalt üleval; nende teemaks on saanud teha veidraid etteasteid, mis keskenduvad kahe kunstniku paaripanemisega, sageli üks noorem kunstnik koos kellegi rohkem väljakujunenuga, või siis grupietteasteid, mille temaatikaks on midagi sellist, mis rabab kõik jalust. Artist-run-space’ina on iga näitus paremini installeeritud kui mistahes olemasolevas institutsioonis, nähes keldrikorruse vallutamisega korralikult vaeva. Praegusel hetkel on seal üks haruldane Anna Nordstömi isikunäitus Happy for no reason.
MEGA foundation on asutatud Maria Elena Guerra Aredal poolt, mis just hiljuti ühendas jõud yek’iga (Asrin Haidari). Olles alati kunstnike tegemistega esiplaanil, on neil kalduvus noortele kunstnikele pakkuda nende esimesi isikunäitusi Põhjamaades. Hetkel, näiteks, Heji Shin’i esitlus Rootsis. Nende kodulehe kirjatüüp iseloomustab selle koha õhustikku päris hästi. 
Mossutställningar on armas väike paik otse Gärdet metroojaama sissepääsu kõrval. See on lihtsalt üks väike vitriin, nagu poeesine ilma poeta. Nad on leidlikult sinna kutsunud teisi inimesi näitusi kureerima, mis annab sellele kohale teatud ootamatuslikkuse, mis lausa kutsub seda uuesti ja uuesti külastama. Hiljuti kureeris seal C-print (üks suurepärane veebipõhine ajakiri) Karol Radziszewski näitust. 
När man står på ett ben och lutar sig så här on veel üks artist-run-space. Väike ja põhjalikult kaalutud, kaldub see luule ja minimaalsete näituste ja projektide esitamise poole. Ilma regulaarse näituse ajakavata paistab nagu nad teeksid näitusi ja üritusi vaid siis, kui nende järele on vajadust, mis naljakal kombel alati kuidagi tõestab, et nende poolt üles pandud väljapanekute järele on alati vajadust. 20. aprillil avati seal näitus, kuhu soovitan soojalt minna. Sellest võtavad osa kunstnikud Gideonsson/Londré, Sally Kindberg, keda kureerib erakordne kuraator Steffanie Hessler, kes esitab performatiivse lugemise.
E2-E4 resideerub Royal Art Academy ruumides. Selle nimi tuleb kõige sagedasemast male avakäigust, mis juba iseenesest iseloomustab päris hästi, millist tüüpi koht see üritab olla. Siin võtab teooria võimust, kuid mitte meisterlikkuse vormina. Kui ma olen seal käinud, esineb see pigem kui mänguline uudishimu, mis on kunstikooli ruumile palju sobivam. Praegusel hetkel on seal Brody Condoni näitus.
Film i samtidskonsten on tõlkes film kaasaegses kunstis. See on projekt, mis hooti näitab kaasaegset kunsti kinos Zita (või kui vaja, siis mõnes muus kinos). Seekordses programmis olid, teiste seas, Rosalind Nashashibi, Cecilia Björk ja John Akomfrah. Nad korraldavad ka eksperimentaalfilmide seansse lastele vanuses 0–5, mis on päris psühhedeelne mõte.
Nuda on ajakiri ja kunstipind, mis just hiljuti organiseeris kolme näituse seeria, kõigepealt Lucas Odahara, siis Afrang Nordlöf Malekian & Poya Livälven ja viimaks Fathia Mohidin. Näituseseeria nimega Shaping Resistance keskendus huvitaval moel kehadele ja nende paiknemisele vastupanu kontekstis. Selle kolme eraldi, kuid samas omavahel seotud, näituse organiseerimise geniaalsust ei tohiks alahinnata. Nii-öelda grupinäitusena lasti aja jooksul Odahara näidatul püsida seal viimase projektini, rõhutades protsessi ja liikumise ideid, mis on niivõrd lahutamatud vastupanu akti osad.
See on kõigest põgus ülevaade kunstiruumidest, näitustest ja projektidest, mis on nii palju enamat kui nende osade kogusumma või mida nad on teinud või teevad. Kuna ükski neist kohtadest ei kulutaks kopikatki oma vähesest elatisest e-flux’i peale, pakuks ma välja nende Facebook lehtede või Instagram’i järgimist või registreerimist nende uudiskirjadele, või ükskõik kuidas muud moodi seda sorti informatsioon tänapäeval levib. See muidugi ei välista teiste institutsioonide külastamist. Minu iva seisneb selles, et täpselt nagu on olemas inimesi, kes ei tunnusta midagi, kui see pole, näiteks, New Yorkis, on ka inimesi, kes ei teadvusta midagi väljaspool antud institutsionaalset raamistikku. Kohale ilmuda on näidata tuge ja siduda end kriitiliselt millega tahes need kohad tegelevad ning see on – siin ja mujalgi – elava kogukonna aluseks.
 
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee

Peatoimetaja asetäitja: Marika Agu
Kaastoimetaja: Maria Arusoo
Kujundaja: Brit Pavelson


 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus · Vabaduse väljak 6 · Tallinn 10146 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp