|
|
ÄRA MAGA MAHA
Neljapäeval ja reedel, 22.–23.03
Neljapäeval ja reedel on Tallinnas New Yorgi kuraator Lumi Tan, kes esineb neljapäeval, 22.03 kell 18 loenguga teaduste akadeemia saalis. Tan räägib oma tööst New Yorgi projektiruumis The Kitchen: kunstnike toetamisest võimaluste pakkumise kaudu, ellujäämisest ärikesksel New Yorgi kunstiväljal ning performance’i-kunsti kureerimisest. Reedel, 23.03 kell 10.15 on huvilised oodatud Lumi Tani seminari kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituuti. Tani külaskäik kuulub KKEKi ja EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi loengusarja “Rahvusvaheline laeng”.
Nädalavahetusel, 24.–25.03
Huupi (Evelin Salumaa) avab nädalavahetusel oma sünnikohas Põlvamaal Raadama külas näituse, mis kuulub Voronja galerii korternäituste sarja “Lätted”. Maalikunstnikuna tuntud Huupi on näituse jaoks pöördunud tagasi moekunsti juurde, mida ta ülikoolis õppis, ning eksponeerib kudumite kollektsiooni. “Lätted” kuulub EV100 kunstiprogrammi. Näitus on avatud ainult 24.–25.03 kella 12–17.
|
|
NÄITUS
Maris Karjatse väljapanek ema ja lapse suhetest
Draakoni galeriis avaneb 20.03 Maris Karjatse debüütnäitus “Ema pole kodus”, mis jääb avatuks kuni 07.04 (pidulik lõpetamine on 06.04 kell 17). Kunstnik on seekord lähtunud isiklikest illusioonidest ja mälestustest, ta vaatleb ema ja lapse vaheliste suhete dünaamikat ning analüüsib läheduse, eemaldumise ja iseseisvumisega seotud ambivalentseid emotsioone. Maris Karjatse õpib EKA fotoosakonna magistrantuuris. Umbrella Grupi liikmena osales ta näitustel “Confusion” EKKMis (2016) ja “Mängult on päris” ARSi projektiruumis (2017).
Kai Kaljo avab näituse
Kai Kaljo avab 21.03 kell 17 Hobusepea galeriis näituse “Lilled”, kus saab näha kunstniku uusi maale ja videoid, mis räägivad kunstnikuks olemisest ja vananemisest. Kai Kaljo videoteos “Luuser” (1997) on üks üheksakümnendate Eesti kunsti tähtteoseid. Hariduselt maalikunstnik, on Kaljo viimaste aastate näitustel hakanud taas maale eksponeerima. Näiteks tema viimasel isikunäitusel “vanadus@vabadus” Vabaduse galeriis võis näha maaliinstallatsiooni 56 pilvepildist.
Tartu geeniused näitusel
Tartus Jakobi galeriis on väljas grupinäitus “Stabiilsed geeniused”. Näha saab peamiselt Tartuga seotud kunstnike teoseid, mis kõik ühel või teisel moel geeniuse mõistega mängivad. Näitusel osalevad kunstnikud Eike Eplik, Enn Tegova, Epp Loo, Katrin Musteikis-Saue, Hando Tamm, Diana Lõhmus, Kaja Tamm, Anton Aunma, Üllar Sillaots, Piret Viirpalu, Eve Luik, Tiina Kuus, Eve Eesmaa, Marina Aleksejeva, Ove Kalde ja Jaanus Eensalu. Näitus jääb avatuks kuni 14.04.
“Riik ei ole kunstiteos” Tallinna Kunstihoones
Tallinna Kunstihoones on endiselt avatud rahvusvahelise kuraatori Katerina Gregose kureeritud näitus “Riik ei ole kunstiteos”, kus Eesti ja välismaa kunstnikud mõtestavad rahvusluse temaatikat tänapäeva ühiskonnas. Hea võimalus näitust külastada on laupäeviti, kui kell 16 saab näha Jaanus Samma performance’it “Nääripoiss”.
|
|
LOENG
Kas pildid teevad ajalugu?
Kumu vastavatud näitusega “Ajalugu pildis – pilt ajaloos”, kus välja pandud kunstiteostega jutustatakse Eesti riigi lugu, kaasneb lai publikuprogramm. Kohtumisõhtute sarjas “Kas pildid teevad ajalugu?” esineb laupäeval, 24.03 kell 16 Tartu Ülikooli ajalooprofessor Anti Selart, kes räägib muistsest vabadusvõitlusest. Edaspidi saab kuulata ettekandeid Marek Tammelt, Karsten Brüggemannilt, Liina Siibilt ja Hilkka Hiiopilt.
Veneetsia biennaali Eesti paviljoni infotund
Järgmisel esmaspäeval, 26.03 kell 13 kutsub Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kõiki huvilisi Veneetsia biennaali Eesti paviljoni infotundi. Infotunnil jagatakse teavet Veneetsia biennaali Eesti paviljoni teostuse, kommunikatsiooni ja eelarve kohta ning vastatakse huviliste küsimustele, mis puudutavad paviljoni näituse planeerimist. Eriti oodatud on kõik need kunstnikud ja kuraatorid, kel on plaan esitada oma idee 12. aprilliks järgmise Eesti paviljoni konkursile.
|
|
MUST KAST
Lavastus terrorihirmust
Kolmapäeval, 21.03 esietendub Kanuti Gildi SAALis Siim Tõnise, Üüve-Lydia Toompere ja Piret Jaaksi lavastus “Plaan T”. Autorid mõtestavad selles terrorismihirmu 21. sajandil ja tulevikus. Lavastus põhineb lavastustiimi uurimusel Kanuti Gildi SAALi residentuuris, kus tehti intervjuusid fookusgrupiga, kelle vastustest lavastus tõukubki.
NB! Lavastusele saab võita pileteid KKEKi Facebooki ja Instagrami lehekülje kaudu.
|
|
● Riia kaasaegse kunsti keskus kim? hakkas välja andma kord kvartalis ilmuvat veebiajakirja Kim Docs. Esimese numbri teema on publik. Kes on kaasaegse kunsti publik? Mida tähendab muuseumi jaoks uue publiku kaasamine? Ajakirjale teevad kaastööd mitmed Läti ja rahvusvahelised kirjutajad. Kim Docsi esimese numbri esitlusõhtu algab 20.03 kell 19, kui üritustesarjas “New Arrivals” esineb Soome kunstnik Jaakko Pallasvuo.
|
|
● Londonis Tate Modernis avati Ameerika kunstniku Joan Jonase suur isikunäitus. Joan Jonas on 1960ndatel alustanud avangardse performance’i ja videokunsti pioneer, näitusel näeb retrospektiivi kunstniku töödest läbi viie aastakümne. Lisaks võib sel nädalal näha Jonase live-esinemisi tema kunstile pühendatud Tate’i “elaval” näitusel “Ten Days Six Nights”.
|
|
|
|
|
|