Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
Kaasaegse kunsti uudiskiri
  29. veebruar 2016  


ÄRA MAGA MAHA!


Homme, 01.03
Homme kell 17:00 on viimane hetk esitada oma projekte KKEKi ja EV100 kunstikonkursile „Rändajad ja kohanejad. Kogukondade lood üle Eesti“. Konkursi eelarve on 50 tuhat eurot. Kandideerima on oodatud nii kunstnikud, kunstnikegrupid kui kuraatorid ja institutsioonid.

Homme, 01.03
Homme on ka viimane päeva kandideerimaks EKKAKi konkursile ISCP programmiks kuraatoriresidentuuri New Yorki. Residentuur kestab kaks kuud ja EKKAK katab residendi lennu-, majutus- ja osalised elamiskulud. Kuraatorid, avaldused teele!

Kuu aja pärast, 01.04
Kui jutt juba konkursitele läks, siis aprilli alguseks ootab KKEK ka projekte 57. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituseks. Ultramoodne, stagneerunud ja etableerunud, rahvusvaheline kohtumispaik ja kunstiolümpia ootab teid!
 
"Kõik kirjad on armastuskirjad" Kunstihoones


NÄITUS


EELTEADE: Sten Ojavee kuraatorinäitus Tartu Kunstimuuseumis
Noor kuraator ja Tartmusi töötaja Sten Ojavee avab järgmisel neljapäeval, 10.03 kell 18.00 Tartu Kunstimuuseumis näituse "Kadumine/Põgenemine". Näitusele sõidab Tallinnast tasuline kunstibuss, mis väljub Tallinnast kella 16 paiku ja alustab tagasisõitu Tartust kell 22. Registreeruge bussile kaarin@cca.ee! Näituse teema lähtub viimasel ajal sagenenud kadumisjuhtumitest, pagulaskriisist ja digiajastuga kaasnevast jälgimisfoobiast. Näitusel osalevad Susanne Bürner, Mikk Madisson, Ivan Moudov, Laivi Suurväli, Hito Steyerl, Ivar Veermäe, Kris Lemsalu, Danila Tkachenko.

Armastuskirjade näitus viimast nädalat
Marge Monko kuraatorinäitust „Kõik kirjad on armastuskirjad“ saab näha veel kuni pühapäevani, 06.03. Näituse teema otsib armastust kaasaegsest kunstist ja ühiskonnast. Kuidas kirjutada armastuskirju Tinderi ja Tumblri romantika ajastul? Näitusel ongi kaasaegsed kunstnikud lahanud seda korraga nii kerglast ja sügavat teemat igaüks oma vaatepunktist. Näiteks saab näha (ja kuulda) Minna Hindi teost „Kingitus armastatutule“, millega kunstnik andis endisele turvamehele Taavile võimaluse pühenduda näituse ajal oma kutsumusele klaverimängule.
*Vaata veel*
 
→ **VIIMAST NÄDALAT!** Rahvusvaheline grupinäitus „International Fun” Temnikova & Kasela galeriis kuni 05.03.
→ Francisco Martinezi ja Lilli-Krõõt Repnau kuraatorinäitus "Place Oddity" EKA Galeriis alates 04.03
→ Vaata oma lemmikute videokunstnike teoseid Vdrome`ist ja The White Screenist
 


LUGEMIST


Kultuurikatla korstnas esitletakse väikest vigurit
Mäletate veel eelmisel aastal ilmunud ajakirja Uus Materjal, mis oli pakitud betoonkasti sisse? Laupäeval, 05.03 esitletakse Tallinna Kultuurikatla korstnas selle mõttelist järge, kunstiprojekt-ajakirja Uus Number!. Kord aastas ilmuva ajakirjandusliku katsetuse fookuses on sel korral kaasaegse kunsti ja kultuuri kommunikeerimine. Teiste seas annab intervjuu Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, lugeda saab kaasaegse kunsti uudiskirjast, samuti kirjutavad näiteks Helene Vetik, Margus Tamm ja Maarin Mürk. Uus Number! ilmub eesti ja inglise keeles, tiraažiga 222 ja seda annab välja peamiselt EKA kunstiteaduse üliõpilastest koosnev tiim.
 


LOENG


„Mikroajalugude kaardistamine“ Tartus
Jaapani fotograaf Hirohis Koike on sel nädalal Tartus ja viib neljapäeval, 03.03 kell 17.30 läbi vestluse ja workshopi Tartu Kunstimuuseumis Laura Põllu näituse „Sada ulma keset merd“ taustal. Lähtudes Põllu armastusest Jaapani ja mälupiltide vastu, kutsub Koike huvilisi arutlema isiklike mälestuste salvestamise üle kunstiteoses, eeskätt fotograafias. Koike selgitab mikroajaloo mõistet ja töötoas luuakse üheskoos visuaalne mikroajalugude kaart Tartu linnast, ükskõik kas sinu mikroajalugu seostub ülikoolihoone või Zavoodi baariga. Kaasa tuleb võtta nutiseade või fotoaparaat ja osalejate fotod kogutakse hiljem Instagrami lehel.

Kumu alustab õhtukooliga
Homme, 01.03 kell 18.00 alustab Kumu uue õhtukooli loengusarjaga. Homme räägib Eha Komissarov kunstist ja poliitikast. Kuidas need kaks seotud on? Kas kunst trügib poliitika mängumaadele või kasutavad kunstnikud poliitikute tööriistu oma eesmärkide saavutamiseks? Järgmised loengud kõrvutavad kunsti mälu, ilu, vabaduse, igapäeva ja avalikkusega. Sarja lektorid on Eha Komissarov, Anu Allas ja Maarin Ektermann. Õhtukooli loengus osalemine on tasuline ja etteregistreerimsega.

NB!
Neljapäeval, 03.03 kell 18 on Kumu uues 4. korruse püsiekspositsioonis kuraatorituur – vihjeks võib öelda, et viimases saalis võib kohtuda ka Jaan Toomiku ja Vano Allsalu ühise performance`i jäädvustusega, mille remake on tänase uudiskirja #kuumteos.
 


VÄLISUUDISED


04.06.–18.09.2016 toimub 9. Berliini biennaal, mis lubab olla „täpselt see, mida sa ootad“. Biennaali teosed on jaotatud üle terve linna, eesmärgiks on siduda kunst massikultuuri ja avaliku ruumiga. Biennaali direktor on Gabriele Horn ja kuraatorite tiimi moodustab New Yorgi kuraatoritegrupeering DIS, kelle ilmselt kõige tuntum projekt on DIS Magazine. Biennaali oodates soovitame tutvuda selle kodulehega, mis näeb välja nagu tõeline tehnoloogiline unelm.

→ Kui piinlik võib kunstimedieerimine olla? Mis on kõige piinlikum hetk ühe kunstimedieerija elus? Euroopa kaasaegse kunsti biennaal Manifesta 11, mis stardib sel suvel Zürichis, valmistab ette oma publikuprogrammi. Selle raames arutasid kunstimedieerijad piinlikkustunde üle, mis on nende tööga tihedalt seotud. Esiteks tuleb sellest tihti üle saada, et publikuga suhelda või vastupidi – tuleb lahti saada piinlikkusest publiku seas, et need paremini kaasa töötaksid. Muuseas, vestlusringi juhtis Zürichi kunstimedieerimisgrupp „Neue Peinlichkeit“ („Uus piinlikkus“), mis kõlab nagu MTÜ Uue Materjali järgmise ajakirja pealkiri. Meeldetuletuseks – kunsti medieerimine tähendab kunsti arusaadavaks tegemist publikult ning seda kasutatakse ka vanamoodsa kõlaga sõna „kunstiharidus“ asemel.

→ DACSi fond Inglismaal alustas arhiveerimisprojektiga Art360, mille eesmärgiks on jäädvustada kunstiajalukku kaasaegsete kunstnike pärandit. Esimesed projektis osalejad on kolm naiskunstnikku Rose English, Liliane Lijn ja Maria Chevska, kellele antakse 6000-naelane eelarve ja tehniline tugi loomaks oma arhiiv, millest osa laetakse üles ka online`i.
 


#kuumteos


  Kadi Estland „Minu munn on puhas“  
(2016, Jaan Toomiku ja Vano Allsalu aktsiooni (1989) remake)
 
#SaturdayNightLive #kumu10 #elu24 #uuspysiekspositsioon #konfliktidjakohandumised #avalikuelupersoonid #vaata #ekre #whitewashing #valgedoscarid #symboolnekapital #munnonpuhas #rassipuhtus #martinhelme #hairsucks #jaanussamma #kristinanorman #skandaal #kunstiajaluguselected #t6rvik #odinisodalased #kooseluseaduserakendusaktid #martinhelmeonmeieorban #erapidu #toomik #purk #vanoallsalu #presidendivastuv6tt #feministshovinist #vorst #2miljoniteestlast #pagulased #kunstiajalugu #eestikunst #kunstiteooriajapraktikapõhialused #isiklikonpoliitiline #enesetsensuur #kunstnikupalk
 
Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Rebeka Põldsam
Kujundaja: Brit Pavelson

Telli uudiskiri

Loobu uudiskirjast
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee