Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
Kaasaegse kunsti uudiskiri
  13. aprill 2015  
"No Image Is As Good As Any Other" EKA Galeriis


ÄRA MAGA MAHA!


Reedel, 17.04
Kell 19.00 näidatakse kinos Sõprus Köler Prize`i nominente tutvustavat filmi "Ekraaniproovid Köler Prize`ile 2015". Eksklusiivne filmiseanss tutvustab nominente Kristiina Hansenit, Edith Karlsonit, Tanel Randerit, Anu Vahtrat ja Ivar Veermäed. Näitus ise avatakse 24.04 kell 18.00. Facebooki üritus on juba olemas, pane vaim valmis ja vajuta attend

Reedel, 17.04
Reedel kell 17.00 annab Teaduste Akadeemia saalis (Kohtu 6) loengu kaasaja kultuuri ja meediat uuriv Hollandi teadlane ja kirjanik Eric Kluitenberg. Kluitenberg lubab käsitleda nii Eesti suurepärast arengut tehnika- ja interneti vallas ning keskenduda seejuures looduskaitsele ja ökoloogilisele disainile meie järgmise väljakutsena.

 
Kamiel Porseleijn Konstanetis


NÄITUS


Kunstirevolutsioon aastal 1966
16.04 kell 18.00 avatakse Kumus näitus kunstirevolutsioonist! 1966 on eesti kunstiajaloos märgiline aasta, mil mitmetel Tallinna ja Tartu murranguliste kunstinäitustel eemaldusid kunstnikud julgelt ametliku kunsti kaanonist. Toonaste noorte kunstnike eesmärk oli avardada realismi piire, liikuda sürrealismi, müstitsismi, biomorfsuse ja popkunsti suunas. Näituse „Kunstirevolutsioon 1966“ kuraator on Anu Allas, kelle doktoritöö andis hiljuti välja mainekas teooriakirjanduse kirjastus Transcript

Online-näitus kontoriinimestele
Millal sa viimati online-näitust külastasid? Nüüd on seda võimalik teha alternatiivse kunstigalerii Konstanet veebiruumides. Hollandi kunstniku Kamiel Porseleijni näitus "Striving for Perfection; POP (free trial) + Relics from a Netscape" mängib ideega mahedast ruumist, kontorikitši ja müügitööga. Näitus kujutabki endast POPi (Portable Office Pack) tasuta prooviversiooni, mis viib meid kontorisse keset sinist laguuni. Vaata ise Konstaneti kodulehelt! Kui online-näituse formaat pakub huvi, siis uuri ka Vdrome`i veebigaleriid, kus praegu saab osa Marwa Arsaniosi videoteosest.

Uus näitus tudengite galeriis
EKA galeriis avavad 14.04 kell 18.00 Saskia Fischer ja Veit Hüter ühisnäituse "No image is as good as any other". Fotokunstnikud Fischer ja Hüter lubavad näitusel fotot kui pilti taltsutada, vabastada ja piiridesse seada. Pane tähele, et juba avamispäeval saab osa põnevatest sündmustest! Esitletakse Saskia Fischeri esimest kunstnikuraamatut "Räige Päike", vaadatakse Sädeleva Kassi performance`it ja kunstiteaduse üliõpilane Maire Kuusksalu vestleb kunstnikega. 

Tekstikunst Tartu Kunstimuuseumis
Eelmisel nädalal avati Tartu kunstimuuseumis „Unistuste linn. Tartu tekstikunst 2002–2015“, mis tutvustab Tartu firmamärgiks kujunenud tekstipõhiseid kunstipraktikaid. Näituse kuraator on Kaisa Eiche ning väljapanek on osa „Tartu 88“ arhiiviprojektist. „Unistuste linnaga“ kaasneb kunstnikke, teoseid ja ideid tutvustav voldik eesti ja inglise keeles, haridusprogramm ja lisaks on muuseumi raamatupoe kõrval avatud lugemistuba! Vaata pilte Tartu Postimehest!
 
Jätkuvalt avatud *

Hannah Harkese isikunäitus "YouRomantix" Y-galeriis kuni 25.04
Sophie Jungi isikunäitus „Uus ootamine” Temnikova ja Kasela galeriis kuni 05.05
Kuraatorinäitus „Noorus kui elustiil” Tartu Kunstimuuseumis kuni 17.05
Retrospektiivnäitus „Hilma af Klint. Abstraktse kunsti pioneer” Kumus kuni 07.06
Kuraatorinäitus „Musta ruudu metamorfoosid” Kumu graafikakabinetis kuni 09.08
 


LOENG


Eha Komissarov Tartmusis
Neljapäeval, 16.04 kell 17.30 on Tartu Kunstimuuseumis Eha Komissarov, kes räägib näitusest „Noorus kui elustiil“. Eha Komissarov on legendaarne kunstiteadlane ja Kumu kuraator, kelle puhul on raske leida teemat, mille osas tal omapärast ja huvitavat arvamust poleks. Seega tuleb kõigil tartlastel ja Tartus viibijatel kindlasti kohal olla! Vestlusõhtule järgneb Mart Avi & Ajukaja kontsert.

„Musta ruudu“ sünnipäevaloeng Kumus
Kolmapäev on Kumu päev, sest 15.04 kell 18.00 räägib „Pikkade kolmapäevade“ sarja raames Elnara Taidre 20. sajandi kunstiajaloo tähtteosest, Kazimir Malevitši maalist „Must ruut“. Legendaarse kunstiteose valmimisest täitub tänavu 100 aastat. Mis on teoses nii erilist ja kuidas sai kunsti piire lõhkuvast maalist 20. sajandi kunstiajaloo õpikute mainstream-teos? Tule kohale ja saad teada! Elnara Taidre on näituse „Musta ruudu metamorfoosid. Malevitši tõlgendused Eesti kunstis“ kuraator. Vaata ka Perrine Bailleux loeng-performance`it Malevitšist!
 


KUNSTI-TV


Superlahe kunstisaade internetis
Sündinud on uus kunsti-TV täht! Kunstnik ja humorist Casey Jane Ellison on alustanud kunstiteemalise veebi-talkshowga „Touching the Art“, kus arutatakse kaasaegse kunsti probleeme ja küsimusi vaimukalt ja elurõõmsalt. Arutletakse nii kunsti, kriitika, kuulsuste, soopoliitika kui ka kunstituru üle. Edaspidi lubatakse ette võtta teisi päevakajalisi teemasid ja sündmuseid. Inspireeriv vaatamine kõigile kunsti- ja meediahuvilistele! 
 


FESTIVAL


Diverse Universe Performance tuleb taas
Alles see oli kui EKKMi rändnäitus läbi sai, kui juba algab "Diverse Universe Performance" festival. See on iga-aastane Euroopa rändfestival, mis alustab 15.04 kell 18.30 Tallinna Kunstihoones ja jätkub performatiivse kirjandusliku kolmapäevaga KUKU klubis. Neljapäeval ja reedel esinetakse vastavalt Tartu Kunstimajas ja Pärnus Muuseumis. Esinevad põnevad artistid-kunstnikud-kirjanikud nii meilt kui mujalt. Jälgi programmi! 
 


LÄHIREGIOON


Põnevad esinejad ja sümpoosion Stockholmis
17.04 kell 15.00 on Moderna muuseumis sümpoosion, kus arutatakse kaasaegsete näitusepraktikate üle. Kuidas tõlkida objekte näitusekeelde? Mis on medieerimine? Kuidas on kaasaja kunstiinstitutsioonidel võimalik oma mugavustsoonist lahkuda? Esinevad helikunstnik Hanne Lippard, Mikela Lundahl Kopenhaageni ülikoolist ja videokunstnik Saskia Holmkvist. Näha saab Camille Henrot` videoteost ja õhtu lõpetab vestlus kuraatorite David Elliotti ja Lisa Rosendahli vahel. 
 
 

FOTOKOMMENTAAR

  Maria Arusoo, KKEK  
 
"Sequences" real-time kunstifestival aktiveerib kaheks nädalaks (sel aastal 10. - 19.04) kogu Reykjaviki kunstiskeene. See on päris imeline formaat, kus erinevad institutsioonid, alustades Icelandic Art Centerist kuni artist-run galeriideni töötavad koos ja loovad väga põneva programmi.
 
"Sequences" on alati olnud rahvusvaheline, kuid sel korral astuti selles vallas samm edasi: programmi kuraatoriks kutsuti väliskuraator Alfredo Cramerotti (pildil festivali avamisel) ja alustati institutsionaalset koostööd KKEKiga.
Alfredo Cramerotti koos Edda Kristin Sigurjonsdottiri ja Edda Halldorsdottiriga (pildil koos Cramerottiga) panid kokku programmi, kuhu kuulus kümme eri näitusepaika koos 26 kunstnikuga.
 
26 kunstniku hulgas oli ka kolm eesti kunstnikku Kris Lemsalu (pildil), Raul Keller ja Ene-Liis Semper
 
"Sequences" festival valib iga kord ka erilise tunnustusena aukunstniku. Sel korral sai väärika tiitli kuulus ameerika kunstnik Carolee Schneemann.
"Sequences" festivali innovatiivsus ja eksperimenteerivus avaldus juba näitusepaikade valikus. Lisaks tavapärastele ja respekteeritud kohtadele, nagu Rahvusgalerii, artist-run Kling&Bang, Living Art Museum jt, olid kasutuses ka endine supermarket, avalik tualett ja legendaarne hotell Holt aastast 1965. Pildil seisavad inimesed järjekorras, et näha endises avalikus tualetis eksponeeritavat Ragnar Helgi Òlafssoni teost "The Apparent Impossibility of Zero". 
Festivali vibe oli veidi selline, nagu oleks saabunud suurele sõbralikule suguvõsakokkutulekule, kus kõiki võetakse vastu avasüli. Võib-olla on see lihtsalt idealistlik illusioon, kuid mulle on islandi kunstiskeenest jäänud väga avatud, eksperimentaalne ja ülimalt loominguline mulje, kus ollakse teineteise vastu toetavad ja otsitakse pidevalt erinevaid koostöövorme. Pildil kleebivad festivali peakorraldajad tänavale teetähiseid.
Üks silmapaistvamatest esinejatest oli Kolbeinn Hugi transtsendentaalse teosega "Plato’s Parable of Light Astral Pavilion 3D", mis kestis tunde ja täitis betoonist ruumi hüpnootiliste helidega.
 
Festivali avanädalavahetuse programmis domineerisid erinevat tüüpi performance`id nii ametliku kui raamprogrammi raames. Inimesed rassisid läbi Reykjavíki kevade, mis sel nädalavahetusel tõi kaasa massiivse lumetormi, kuid ilm ei heidutanud kedagi ja olgugi, et ürituste kava oli tihe, jagus hulgaliselt publikut kõikjale. (Pildil Raul Keller)
 
Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Rebeka Põldsam
Kujundaja: Brit Pavelson

SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee
Telli uudiskiri

Loobu uudiskirjast