Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
KAASAEGSE KUNSTI
UUDISKIRI
◔ 14. mai 2018
"Kunstnikud kogudes" Narva-Jõesuus
ÄRA MAGA MAHA!
 
Laupäeval, 19.05
Muuseumiöö puhul soovitame võtta ette väljasõit Narva-Jõesuusse, kus esitletakse esimest näitust sarjast “Kunstnikud kogudes”, milles Eesti kunstnikud töötavad kümnes Eesti väikemuuseumis. Laur Kaunissaare ja Aet Ader on töötanud Narva-Jõesuu Koduloomuuseumis ning loonud sinna uue ja põneva ekspositsiooni. Lisaks tuuritatakse koostöös Arhitektuurimuuseumiga Narva-Jõesuu vanades sanatooriumites ja muudes majades, kuhu tavaliselt ei pääse. Kogu programm ja kunstibuss Tallinnast Narva-Jõesuusse ja tagasi maksab 10 eurot. Projekt kuulub EV100 kunstiprogrammi. Vaata täpsemalt siit. 
 
NÄITUS

Kevadnäitus uues kuues
Reedel, 18.05 kell 17 avatakse Eesti Kunstnike Liidu 18. aastanäitus "Juubelikevad 2018", kus saab näha 2017. ja 2018. aastal valminud maale, graafikat, skulptuure, installatsioone ning foto- ja digitaalprindi töid August Künnapult, Maarit Murkalt, Tiit Pääsukeselt, Rait Präätsilt ja paljudelt teistelt. Lisaks on välja pandud valik EKA maalimagistrite töödest, mida on juhendanud Kristi Kongi ja Merike Estna. Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul valib kevadnäituse publik esmakordselt oma lemmiktöö. 5000 euro suuruse publikupreemia ühele autorile on välja pannud Eesti kunstikollektsionäärid ja -toetajad Riivo Anton, Aivar Berzin, Jaan Manitski, Tiit Pruuli ja Rain Tamm. Oma lemmiku poolt saab hääle anda alates 18. maist Kunstihoones ning NOAR.EU veebikeskkonnas.

Avatud on videomängude muuseum
Eelmisel neljapäeval avas Rahvusarhiiv lühikese, kuus päeva avatud interaktiivse videomängude muuseumi “Infinite Lives”, kus saab ka ise eksponaatide peal kätt proovida. Näitus on osa kunstniku Camille Laurelli ja tema tudengite projektist. Muuseumis on mängimiseks välja pandud erinevaid videomängukonsoole ning hulganisti elektronmänge 1980. aastate lõpu- ja 1990. aastate algusperioodist, lisaks eesti esimene arvutimäng “Kosmonaut” ning kaasaegsed kodumaised mobiilimängud. Näituse ajal toimuvad vestlusõhtud arvutimängude kultuurist ja näitus lõpeb peoga Muuseumiööl, 19.05.
 
Graafikatriennaali noortenäitus EKA galeriis
Tallinna Graafikatriennaaliga on alates 1998. aastast kaasnenud noorte- ja üliõpilasnäitused. Selle aasta graafikatriennaali noortenäituse esimese osa, “Sfäärid“ eesmärgiks on uurida kaasaegse inimese olukorda, kasutades selleks sfääri kui kontseptuaalset metafoori. Näitus jääb avatuks kuni 26.05. Näitusel osalevad kunstnikud: Anu Jalas, Ann Pajuväli, Ede Raadik, Irma Isabella Raabe ja Kadi Reintamm. Näituse kuraatorid on Eve Kask ja Oliver Laas
 
Uus projekt “Tuba” Disainimuuseumis
Eelmisel reedel avanes Eesti Tarbekunsti-ja Disainimuuseumis uue projekti “Tuba” esimene näitus, mille autor on rühmitus Urmas-Ott (Urmas Lüüs, Hans-Otto Ojaste). Projekti raames kutsutakse kunstnikke suhestuma siinset argikeskkonda kujundava esememaastikuga muuseumi kogu baasilt. Eesmärk on avardada arusaamu Eesti tarbekunsti ja disaini mitmekihilisest ja rikkast ajaloost ja avastada uusi autoreid ja nende loomingut. Projekti saab näha kuni 05.08.
 
*Vaata veel*
 
Minna Hindi ja Killu Sukmiti näitus “Roosa toss väljas” 
Kraami projektiruumis kuni 20.05
Flo Kasearu “Aia auk”
Temnikova ja Kasela galeriis kuni 28.07
Kristi Kongi ja Kasper Bosmansi näitus "Alkeemikud, kunstnikud, puhastajad ja teised"
Kumus kuni 16.09
Alexei Gordini näitus "Ma jäin vaikseks"
Kogo galeriis kuni 16.06
Köler Prize’i nominentide näitus
EKKMis kuni 20.05
Katja Novitskova isikunäitus "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste"
Kumus kuni 10.06
LOENG
 
Esitletakse Julie Hagen-Schwarzi näituse kataloogi
Tartu Kunstimuuseum esitleb kolmapäeval, 16.05 kell 16 Kadrioru kunstimuuseumis vastilmunud kataloogi “Julie Hagen-Schwarz. Eesti esimene naiskunstnik”. Esitlusel vestlevad Tartmusi näituste osakonna juhataja Hanna-Liis Kont, näituse kuraator Merli-Triin Eiskop, kunstiajaloolane Tiina Abel ja kunstikriitik Kaarin Kivirähk. Julie Hagen-Schwarzi võib pidada Eesti esimeseks naiskunstnikuks, kes mängis 19. sajandi Tartu kultuurielus olulist rolli. Naiskunstniku positsioonist 19. sajandil, Julie Hagen-Schwarzi elust ja loomingust on eesti, inglise ja saksa keelde tõlgitud kataloogi kirjutanud tekstid oma ala eksperdid – Christin Conrad, dr Anja Wilhelmi, Tiina Abel, Merli-Triin Eiskop ja Kristiina Tiideberg.

Mõttevahetus raamatute teemal
Kolmapäeval, 16.05 kell 16 on Rahvusraamatukogus näitusel "Sajad raamatud" mõttevahetus "Mitu elu on raamatul?". Osalevad Kalju Tammaru, Peep Ilmet, Anne Rudanovski, Tiina Jõgeda. Ühtlasi on võimalik tutvuda kunsti- ja raamatunäitusega "Sajad raamatud" ning vaadata videoklippe kunstnike kommentaaridega.
 
Võimalus külastada Timo Tootsi ateljeed
Järgmisel kolmapäeval, 23.05 kell 18 kutsub Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus stuudiovisiidile Timo Tootsi tööruumidesse Tartus Aparaaditehases. End saab juba varakult kirja panna aadressil kadri@ecadc.ee. Timo Toots on Eesti kunstnik, kes oma loomingus tegeleb digiajastu probleemide, väljakutsete ja lahendustega tänapäeva Eesti kontekstis.
 
TÖÖ
 
TASE näitus pakub tööd
Peatselt algab taas EKA lõputööde näitus-festival “TASE”, kuhu otsitakse töötajaid: installeerijaid (tööaeg 21.05 – 29.05 ja 14.06 – 15.06), näitusevalvureid (tööaeg 30.05 – 13.06) ja giide (30.05 – 12.06). Huvi korral palutakse kirjutada eka.galerii@artun.ee.
 
VÄLISUUDISED 
13. Balti triennaali avamine Vilniuses
Reedel, 11. mail avati Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses (CAC) 13. Balti triennaal, mille kolm näitust on jaotatud kolme Balti riigi vahel. Eesti näitus avatakse Tallinna Kunstihoones 29. juunil. 1979. aastal asutatud triennaali ajaloos on 2018. aasta esimene kord, kui suurüritust korraldavad kolm Balti riiki üheskoos. Triennaali Eesti-poolne korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.
Näituse avasid CAC juhataja Kestutis Kuizinas (keskel), peakuraator Vincent Honoré (paremal) ja Leedu kultuuriminister Liana Ruokytė-Jonsson. Kollane valgus pildil tuleb Horvaatia kunstniku Dora Budori installatsioonist, mis täitis kunstikeskuse avasaali postapokalüptilise kõrbevalgusega.
Evgeny Antufievi papist maja ja humoorikad postamendid võitsid paljude külastajate südamed. Vene kunstniku teos oli installatsioon, mis koosnes papist majast, mille sisemuses ja ümbruses olid skulptuurid ja joonistused, mis kujutasid veidraid mütoloogilisi olendeid, tonte ja madusid.

Antufiev ise on öelnud, et armastab üle kõige väljasurnud rahvaid, teda on kirjeldatud kui kunstnik-antorpoloogi, kes kogub vanu asju, müüte ja lugusid. Triennaali kataloogis kirjeldab kaaskuraator Anya Harrison Antufievit kui kunstnikku, kes meenutab oma teostega vaatajale, et anonüümsetel asjadel, mida muuseumites näeme, on tihti väga igapäevased, ehk isegi banaalsed taustalood. Nii loob Antufiev tontlikke kujusid ja papist hauakambreid, et vihjata – ehk on ajalugu tegelikult mäng ja objektid muuseumites pigem juhuslikud.
Montenegro kunstnik Darja Bajagićilt oli väljas kaks teost “Molly 4 (Dragger)” (pildil) ja “Molly 5 (Woods)”. Teoste taust on netiajakiri, kus kohtuvad erootika, okulutism, luule ja intervjuud heavy-ja death-metalmuusikutega. Tegelikult aga on see kõik vaid kate, et edastada veebiajakirja loojate paremäärmuslikke ideid. Fotod kujutavad verega kaetud Mollyt provokatiivsetes poosides, tekitades vaatajas korraga erutust ja õõva.
Ka väike Eesti oli Balti triennaalil olemas. Katja Novitskova esines robot-beebihällidel põhinevate installatsioonidega “Mamaroo Brain 1 ja 2” ja Anu Põdralt olid väljas seebist “Keeled”. Muide, Kate Brown tõi Artnet Newsi artiklis triennaalist välja just Anu Põdra kui näite kunstnikust, keda institutsionaalne kunstiajalugu seni tihti kõrvale on jätnud. Igal juhul tekitas Põdra “Keelte” ootamatu paigutus näitusesaali põrandal ootusärevust, kuidas kavatseb Honoré Tallinna näitusel kontekstualiseerida teise kunstiklassiku, Ülo Soosteri Eesti Kunstimuuseumi kogust pärinevat teost “Huuled”.
Sarnaselt triennaali eelürituste “Prelüüdiga” eelmises septembris Vilniuses ja “Sohihäältega” märtsis Londonis ei puudunud ka avamiselt performance-programm. Inglise kunstniku Adam Christenseni akordioniesinemisi kirjeldab kataloogis Eliel Jones kui emotsionaalselt puudutavaid, kus Christenseni hääle raskus ja esituse nukrus viivad vaataja seda kogedes täiesti uude paika. Performance’i programm jätkus avamisjärgsel päeval, kui teiste seas sai osaleda Leedu kunstniku Ieva Rojūtė töötoas, kus publik pandi maalima ja joonistama otse Vilniuse CAC terrassi klaasustele.
Londoni kuraatori Vincent Honoré kureeritud 13. Balti triennaal ei ole Balti kunsti ülevaatenäitus ega ka mitte ainult rahvusvaheliste staaride paraad. Siiski leidub seal mõlemaid. Üheks geograafiliselt kõige kaugemaks rahvusvaheliseks kunstnikuks võib pidada E’wao Kagoshimat, kelle teoseid on viie kümnendi tegutsemisaja jooksul eksponeeritud nii Tokyos, New Yorgis kui ka Zürichis.

Leedu näituseks valmisid New Yorgis elavalt Jaapani kunstnikult neli uut teost, mis kujutavad olendeid, kes asuvad kusagil vahepeal. Nende olemusest on raske aru saada, sobitudes hästi Vincent Honoré triennaali teemapüstitussse: Mida tähendab kuuluvus killustatud identiteetide ajastul? Kaaskuraator Cédric Fauq kirjutab triennaali kataloogis: “Üks on kindel. Kagoshima elukatel ei ole vahepeal olemise tõttu kunagi kurb meel. Nende naeratused annavad teada, et ebamugavad olukorrad on just need kõige magusamad.”
Anna Hulačová teosed äratavad ellu traditsioonilised käsitöötehnikad ja tõlgivad Idamaade mütoloogiad, Tšehhi rahvalood ja kristliku sümboolika kaasaegse kunsti keelde, segades seda modernismi brutalistliku visuaalkeelega. Oma teoses “Underworld Upside Down” kujutab ta tootemlikke olendeid, kes kannavad seljas kodumasinaid, figuurigrupi esimese liikme kõhus asus aga seebimullide paak.
13. Balti triennaali oli märgata ka Vilniuse suviselt soojas ja päikselises linnaruumis reklaamide ja kuldsete-hõbedaste lipukestega. Hoidke triennaalil silma peal sotsiaalmeedias ja kohtume juba 29. juunil Tallinnas! 
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee

Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Marika Agu
Kujundaja: Brit Pavelson


 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus · Vabaduse väljak 6 · Tallinn 10146 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp