Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
Kaasaegse kunsti uudiskiri
  6. aprill 2015  


NÄITUS


Kohtumised "Neandertali koobaskoolis"
EKA galeriis on viimast nädalat avatud "Neandertali koobaskool". Täna kell 18.00 on külas disainer Brit Pavelson, kes aitab analüüsida Eestis ilmunud kustitrükiseid. Homsel kohtumisel kell 14.00-18.00 on koobaskoolis teemaks kapitalism ja külas Tarmo Jüristo. Kolmapäeval kell 16.00 liitub projektiga filosoof Eik Hermann, kohtumise kohustuslik lugemine on Alex Williamsi ja Nick Srniceki "Manifesto for an Accelerationist Politics". Kogu kava, eelseisvate sündmuste ja lugemismaterjalidega tutvu lähemalt koobaskooli tumblri lehel ja liitu nende uudiskirjaga!

Arhiiviprojekt Tartu 88 tuleb jälle!
Tartu Kunstimuuseumi arhiiviprojekt Tartu 88 avab 10.04 kolmanda näituse „Unistuse linn. Tartu tekstikunst 2002–2015“. Näitus keskendub tekstipõhisele, peamiselt kirjandusest ja semiootikast lähtuvale kunstile. Tekstikunsti viljelemise alguseks Tartus võib pidada 2002. aastat, mil Berk Vaheri loodud ajakirja Vihik ümber koondusid näiteks Erkki Luuk, Jaak Tomberg ja Andreas W. Kuidas tekstikunst kunstimuuseumisse sobitub, näitab kuraator Kaisa Eiche Anna Hintsi, Madis Katzi, Kiwa, Erkki Luugi, Martiini, Barthol Lo Mejori, Taavi Piibemanni, Tanel Randeri, Martin Rästa, Toomas Thetloffi ja Jevgeni Zolotko töödega. Projekti Tartu 88 koordinaator on Peeter Talvistu

Y-galerii avab näitusehooaja
Tekstikunstiga jätkab 04.04 avatud Y-galerii selle hooaja avanäitus „YouRomantix“. Graafik ja Tallinna Paberikoja kõrgtrüki meister Hannah Harkes on näituse pühendanud selgesõnalisele väljendamisele ja enesestmõistetavusele. Näituse raames on kavas palju üritusi, sealhulgas figuurijoonistamise ja märkmete tegemise õpitoad, kus uuritakse kirjutamise ja joonistamise meetodeid ja kõrvutatakse visuaali kirjapandud sõnaga. Tartu on niisiis kirjakunsti kütkeis - vaatame, millal see buum Tallinnasse jõuab!

Kadri Toom Draakoni galeriis
Täna, 06.04 kell 17.00 avab Kadri Toom Draakoni galeriis isikunäituse „Anonüümne ruum“. Kunstnik mõtestab ruumi, käsitleb ruumi tinglikkust ja pealetükkivust, ruumist vabanemise ja ruumis olemise paineid. Tähendused kaovad, tekib katkematu, kinnine ja kättesaamatu anonüümne ruum. Hea näitus kevadise ruumiärevuse maandamiseks, kui tahaks juba ruumist tärkava looduse keskele, aga väljas on ikka veel talviselt külm ja tuuline.
 
Jätkuvalt avatud *

Sophie Jungi isikunäitus „Uus ootamine” Temnikova ja Kasela galeriis kuni 05.05
Kuaatorinäitus "Surm ja ilu. Gootika kaasaegses kunstis ja visuaalkultuuris" Kumus kuni 10.05
Retrospektiivnäitus „Hilma af Klint. Abstraktse kunsti pioneer” Kumus kuni 07.06
Kuraatorinäitus „Musta ruudu metamorfoosid” Kumu graafikakabinetis kuni 09.08.2015
Kuraatorinäitus „Noorus kui elustiil” Tartu Kunstimuuseumis kuni 17.05.2015
 
trükised "Estonian Art" ja "Art Workers"


LUGEMIST


Kogumik kunstist, tööst ja rahast
Mis suhe on kunstimaailmal rahaga? Miks kunstnikud maksavad, et teha näituseid, mitte ei tee näituseid, selleks et raha saada? Kuidas võidelda ebakindlate töötingimuste vastu? Nii paberil kui online’is kättesaadav „Art Workers – Material Conditions and Labout Struggles in Contemporary Art Practice“ lubab vastata kõigile nendele küsimustele. Raamatus on kaastöid paljudelt huvitavatelt kirjutajatelt, sealhulgas ka Precarious Workers Brigade`i liikmetelt. Minna HenrikssoniErik Krikortzi ja Airi Triisbergi kokku pandud kogumikku kunstitöötatajate töötingimustest Eestis, Soomes ja Rootsis on võimalik internetist tasuta lugeda ja osta kunstiraamatute poodidest.
 
Ilmus Estonian Arti uus number
Värske ajakirjanumbri esikaanel ilutseb foto Kriss Sooniku kevadkollektsioonist — Soonikust ja teistest välismaal tegutsevatest eesti disaineritest kirjutab Kaarin Kivirähk. Seekordne number keskendubki suuresti edukatele Eesti kunstnikele, kes on suundunud õppima ja karjääri tegema Euroopasse. Pikalt arutletakse Merike Estna ja sõpruskonna näitusest Kumus, poleemilisest maalinäitusest "Can’t Go On / Must Go On" Tallinna Kunstihoones, kus tooni annavad just Londoni kunstikoolide trendid. Siinkohal jäta meelde ka Londoni eesti kunstnike galerii Gabo Manchano, mida tasub järgmisel Londoni visiidil kindlasti külastada! Teise Kesk-Euroopas levinud trendi, post-interneti kunstist teeb Katja Novitskovaga juttu Niekolaas Johannes Lekkerkerk ning Rebeka Põldsam kirjutab kohalikust post-interneti kunsti pöördelisest momendist Mikk Madissoni ja Rainar Aasranna näitusel “Pilveriik”(2014). Lisaks on ajakirjas mitmed näitusearvustused, Leonhard Lapin kirjutab EKA juubelist ja palju muud. Hea ise lugeda ja välismaa sõpradele kinkida! Piiratud kogus ajakirju on saadaval Eesti Instituudis.
 


LOENG


Kuraatorituurid Tartu Kunstimuuseumis
Aprillikuu esimesel neljapäeval kell 17.00 saab osaleda näituse „Noorus kui elustiil“ kuraatorituuridel nii eesti kui vene keeles. Näitus on Tartu Kunstimuuseumi noorte kuraatorite esimene suur projekt ning lähtub eelmisel aastal meedias tekkinud diskussioonist X- ja Y-generatsioonide üle. Kuna näituse kuraatorite arvates pole noorus põlvkondlik nähtus, vaid elustiil, siis on tuurile ilmselgelt oodatud nii vanuse poolest noored, igavesti noored kui ka kõik teise, kolmanda ja neljanda nooruse esindajad!

„Surma ja ilu“ näituse publikuprogrammid
Kõigil Kumu näituse „Surm ja ilu“ huvilistel on võimalus sel nädalal valida lausa kahe publikuürituse vahel. Neljapäeval kell 18.00 teeb näitusel ringkäigu Winny Puhhi juhtfiguur Indrek Vaheoja. Laupäeval kell 16.00 on kaasaegse kunsti galeriis kohal etnoloog Aimar Ventsel ja kunstiajaloolane Helen Bome. Ventseli teemaks on surmakultuur eri rahvaste ja noorsookultuurides, Bome räägib surmakultusest keskaja gootikas. Kõigile üritustele on vajalik eelregistreerimine!
 


VENEETSIA


Jaanus Samma projekt Eesti meedias
Ei jõudnud eelmise nädala pressikonverentsile? Pole hullu, nüüd on Jaanus Samma projekti „NSFW. Esimehe lugu“ kohta võimalik lugeda paljudest Eesti meediaväljaanetest. Janar Ala tegi Postimehe veebiportaali Jaanus Samma ja kuraatori Eugenio Violaga intervjuud, Mari Kartau raporteeris kõigest pressikonverentsil kuuldust ERRi kultuuriportaalis. Mõnusa kokkuvõte kirjutas ka Mari Peegel Eesti Päevalehes. Videolõike on võimalik vaadata Tallinna TV ja ERRi kodulehtedelt.
 
minifestival Lack of Art


FESTIVAL


Tsirkus ja kunst ühendavad jõud
Nädalavahetusel, 11.–12.04 on Kanuti Gildi SAALis minifestival „Lack of Art“, kus kohtuvad erinevad kunstivormid. Oma lavastusi näitavad eesti kaasaegsed tsirkusekunstnikud, samal ajal on avatud eesti noorte kunstnike näitus. Kuraatorid Merit Ridaste ja Hanna Parman lubavad, et tsirkuseartiste ja kunstnikke ühendab tegelemine samade küsimustega: Mis teeb artistist artisti ja kunstnikust kunstniku? Kas kunstnik saab olla korraga artist ja kunstnik või vastupidi?

Sequences festivalil esineb kolm eesti kunstnikku
Kaasaegse kunsti festival Sequences VII algab Reykjavikis reedel, 10.04. Festivalist võtab osa ka kolm eesti kunstnikku: Raul Keller, Ene-Liis Semper ja Kris Lemsalu. Avanädalal on oodatata meeleolukaid näituseavamisi, performance`eid ja muid üritusi. Festivali selleaastane aukunstnik on kuulus ameerika feministlik kunstnik Carolee Schneemann. Biennaal kestab 19. aprillini. 
 


TÄHTAEG

 
Tööpakkumine Eesti Kunstimuuseumilt
Eesti Kunstimuuseum otsib Kumu hariduskeskuse koordinaatorit! Töö seisneb publiku- ja haridusprogrammide koordineerimises, mis tähendab näiteks külastajate ja koolide-lasteaedadega suhtlemist, Kumu ürituste kohta info jagamist ja tellimuste vastuvõttu, arvete ja lepingute vormistamist. Pakutakse stabiilset töötasu ja tähtajalist lepingut. Kõik kunstitöötajate ebakindlate töötingimuste vastu võitlejad, kandideerige!

Noore kunsti oksjon ootab töid
Algas tööde vastuvõtt kevadisele Tartu noore kunsti oksjonile. Töid saab esitada kuni 12.04 oksjoni uue veebilehe kaudu. Oodatakse hea kunstilise tasemega huvitavaid ja isikupäraseid teoseid alla 40-aastastelt kunstnikelt. Üks kunstnik võib esitada kuni kolm tööd, esitatud tööde seast teeb komisjon oma valiku. 

Adamson-Ericu stipendium ootab avaldusi
LC Tallinn Hansa ja Adamson-Ericu muuseum ootavad taotlusi Adamson-Ericu nimelisele noore kunstniku stipendiumile 30. aprillini. Stipendiumi eesmärk on toetada Eesti kujutava kunsti, tarbekunsti ja disaini arengut 2500 euroga. Pane ka tähele, et alates 09.04 on Adamson-Ericu muuseumis avatud põnev näitus „Modernne naine“, mis keskendub moodsa naise kujutamisele Eesti kunstis. EKMi toimetiste teemanumber „Naiskunstnik ja tema aeg“ näppu ja Adamson-Ericu muuseumisse!
 
 

KOMMENTAAR

  Marten Esko, EKKM  
 
Eile lõppes oktoobri lõpus alanud EKKMi rändnäitus "Kohatu". Näitus jõudis ringreisil Kuressaarde, Raplasse ja Valka. Omapärast näituseformaati ja terve talve väldanud tuuri kommenteerib näituse kuraator Marten Esko.

 
Nüüd tagantjärgi vaadates ei näi EKKMi talvehooaja rändnäitus “Kohatu” enam üldse nii kohatu kui see enne teele asumist tundus. Tavapäraselt käib ühe kaasaegse kunsti näituse koostamine näitusepaigast lähtuvalt ning sellega suhestuvalt ning võiks öelda, et teatud määral edestab ruumiline plaan näituse sisulist plaani. “Kohatu” kontekstis oli kõik vastupidi – “Kohatu” kõige esimene ja lihtsam tõlgendus võiks olla näitus, millel puudub koht.

Kuigi temaatiliselt tegeleski näitus koha mõiste ja kohataju küsimustega, ei saanud igas mõttes ei üle ega ümber ruumist. Seda enam, et lisaks kolmele suhteliselt erinevale kohale, leidis “Kohatu” aset kolmes totaalselt erinevas ruumis ning seda nii mahtude kui funktsiooni poolest – suveniirkunstipoest kuni kultuurimajani. Ainus, mis näituse juures varieerus, oli seeriatöödest eksponeeritud teoste arv – kunstnike nimekiri ning iseseisvate tööde hulk jäi üldiselt samaks. Näitena anti Valga Kultuurimajas eksponeeritud Flo Kasearu videole “Parim enne möödas” enam-vähem sama palju ruumi kui võttis kogu näitus Kuressaares.

Seega oleks kohatu rääkida sama näituse kolmest peatuspaigast, sest kõik kolm “Kohatut”, olgugi et samade kunstnike samade töödega, olid lõpptulemusena vägagi erinevad näitused. See oligi ehk meile kui näitusetegijatele üks kõige huvitavam osa rändnäituse korraldamisest – näha kuidas ideeliselt ning kunstnike arvult sama näitus erinevates kohtades ja ruumides toimib ning ennast kehtestab. Võimalik, et tahame seda ka järgmine talv näha.
 
Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Rebeka Põldsam
Kujundaja: Brit Pavelson

SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee
Telli uudiskiri

Loobu uudiskirjast