Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
KAASAEGSE KUNSTI
UUDISKIRI
◔ 2. aprill 2018
ÄRA MAGA MAHA!
 
Täna, 02.04
Täna õhtul kell 18.30 esilinastub dokumentaalfilm “Ekraaniproovid Köler Prize’ile 2018” Sõpruse kinos. Traditsioonilise Köler Prize’i nominente käsitleva filmi autoriteks on tänavu Nora Särak (kaamera), Raul Tõnurist ja Epp Kubu (montaaž). Hinnatud kaasaegse kunsti auhinnale kandideerivad sel aastal Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja, Tarvo Varres.
 
Homme, 03.04
Sel nädalal algab Tallinn Music Week ja sealt ei puudu ka kunstiprogramm. Erinevaid sündmuseid jagub kogu nädalaks, kuid homme peetakse traditsiooniks saanud Tallinna Teisipäeva, mille ajal on galeriid kauem avatud. Kunstisõprade rõõmuks on spetsiaalse programmi ette valmistanud galeriid Positiiv, Okapi, EKA galerii, Temnikova & Kasela, Vaal. Vaata täpsemat programmi siit.

Järgmisel neljapäeval, 12.04
Järgmisel neljapäeval, 12.04 on tähtaeg esitada oma projekt järgmise Veneetsia biennaali Eesti paviljoni näituseks. Loe tingimusi KKEKi kodulehelt. NB! Lisandunud on ka fotod potentsiaalsest paviljoni ruumist. 
 
Näitused Valgas: "Veider tunne" ja "Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha?"
NÄITUS
 
Valgas avatakse uus galerii Alexei Gordini näitusega
Teisipäeval, 03.04 kell 15 avaneb Valgas uus näitusepind Brīvības galerija, mille programmi avab Alexei Gordini näitus “Veider tunne”. Gordin on peamiselt tuntud oma irooniliste karikatuurse loomuga maalide ja videote poolest, kus räägib musta huumori kaudu kunstniku ebastabiilsest positsioonist professionaalse kaasaegse kunsti ja kunstituru mõjusfääris. Brīvības galerija hakkab tegutsema Valgas, Vabaduse 14 asuvas majas, mis kunagi oli kirjanik Hella Wuolijoki lapsepõlvekodu. Galerii lätikeelne nimi lähtub ühendlinn Valgka ideest ja piirivabaduse kontseptsioonist. Brīvības galerija tervikuna esitab retoorilise küsimuse, kas tulevane ühendlinn Valgka vajab kunstiloomingut. Galerii on avatud kolmapäevast pühapäevani, alates 14.00 kuni 18.00 ja selle külastamine on tasuta. Näitus on osa EV100 kunstiprogrammist.
 
Rahvusvaheline kuraatorinäitus Valga muuseumi galeriis
Teisipäeval, 03.04 kell 16 avatakse Valga muuseumi galeriis Tanel Randeri kureeritud rahvusvaheline grupinäitus “Mida sa näed? Mida sa tahaksid näha?”. Näitus on osa kollektiivsest loomingulisest uurimusest “Sada paplit”. Näitus keskendub piirilinna identiteedile. Ajal, mil ehitatakse Valgat ja Valkat ühendavad keskväljakut, on põhjust mõelda, kas ühendatud linna idee võiks realiseeruda ka näiteks inimsuhetes, institutsioonides, üldises elukorralduses. Näitusel osalevad Eva Labotkin, Evi Pärn, Henn SoopaluHoi Yee CheungJaana Kokko, Jennifer JacksonOskar ÖhrlingTamara Istanbouli, Tanel RanderUldis Muizarajs. “Sada paplit” kuulub EV100 kunstiprogrammi. 
 
Raamatunäitus Tartus
Tartus Nooruse galeriis avatakse neljapäeval kell 17 näitus “Sajad raamatud”, kus saavad kokku kirjanikud ja kunstnikud. Näitusel on kümne kunstniku installatsioonid, mis mõtestavad raamatu saatust. Kirjanike Peeter Helme ja Urmas Vadi valitud sada raamatut loovad näitusele ajatelje. Raamatuookeanis tähenduse kinnipüüdmiseks on iga kunstnik loonud sümboolse raamaturiiuli. Näituse kuraator on Anne Rudanovski. Osalevad kunstnikud: Aili Vahtrapuu, Anne Rudanovski, Eero Ijavoinen, Evelyn Reemann, Kristiina-Maria Ulas, Maarja Undusk, Pille Kivihall, Tuuli Puhvel, Tõnis Paberit, Kirill Ivanov ja Tartu Kõrgema Kunstikooli üliõpilased. Näitus jääb avatuks kuni 28.04 ning kuulub EV100 kunstiprogrammi. 
 
Moenäitused Pärnus
Pärnu muuseum ja EKA moeosakond on loonud EV100 tähistamiseks näituse “Eesti oma sinine”, mis avatakse Pärnu muuseumis 05.04 kell 16. Samal ajal avatakse muuseumis ka näitus legendaarse Eesti moefotograafi Boris Mäemetsa loomingust “Kaadris ja Kaadri taga”, mida sai eelmisel sügisel näha Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Tudengite näitus “Eesti oma sinine” põhineb Eesti rahvariiete motiividel, tuues kokku moe, looduse ja pärandkultuuri. Kollektsioonid värvitakse ja kujundatakse sinistes toonides, mis on saadud Eesti looduses leitavatest taimedest. Kollektsiooniga tõlgendavad moetudengid eestlust, Eesti moekultuuri ja seoseid loodusega. Näitus on osa EV100 kunstiprogrammist. Mõlemad näitused jäävad avatuks kuni 27.05.
 
*Vaata veel*
 
Auhinnanäitus Köler Prize
EKKMis kuni 20.05
Katja Novitskova isikunäitus "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste"
Kumus kuni 10.06
Rahvusvaheline kuraatorinäitus "Riik ei ole kunstiteos"
Tallinna Kunstihoones kuni 29.04
LOENG
 
Kunstnik Petra Bauer esineb Ülases
Kolmapäeval, 04.04 kell 19 esineb Ülase sotsiaalkeskuses Petra Bauer loenguga “Making films, doing politics”. Petra Bauer on Stockholmis elav kunstnik ja filmitegija, keda huvitab, kuidas on võimalik esteetikaga muuta igapäevaseid poliitilisi ja sotsiaalseid struktuure. Loengul räägib ta oma projektidest, kus peamiselt keskendub naisliikumistele nii kunstivaldkonnas kui ka väljaspool seda.
 
Katja Novitskova esitleb kataloogi
Neljapäeval, 05.04 kell 18 tutvustatakse Kumu kaasaegse kunsti galeriis Katja Novitskova isikunäitusega kaasnevat kataloogi. Katja Novitskova on ise Kumus kohal ja tutvustab näitust, mille eelmine versioon esindas Eestit viimasel Veneetsia kunstibiennaalil aastal 2017. Novitskova näitus mõtestab kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma sellisena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. Ole kindlasti kohal, sest kunstistaar Katja Novitskova ei viibi just iga päev kodumaal!
 
REISIKIRI: London
Kaasaegse kunsti uudiskiri käis Londonis 13. Balti triennaali esitlusüritusel “Sohihääled” (“Bastard Voices”). 1979. aastal asutatud Balti triennaali ajaloos on tänavune, 13. Balti triennaal esimene kord, kui näitust korraldavad kolm Balti riiki üheskoos. Eesti-poolne korraldaja on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus koostöös Tallinna Kunstihoonega. Eesti kunstnikest osales esitlusürituse performance'i programmis Mare Tralla
Suur kunstiüritus nõuab suurt tiimi. Kui teha näitust, mida korraldavad tiimid Tallinnas, Riias, Vilniuses ja Londonis, siis ei kohtuta just igapäev näost näkku. Enne esitlusüritust South Londoni galeriis kohtusid korraldajad, et panna paika edasine tegevuskava ning arutada juba paari kuu pärast avatava Vilniuse näituse detaile.

Triennaal avatakse 11. mail Vilniuses, 29. juunil Tallinnas ja 21. septembril Riias. Kõik näitused on erinevad, kuid koonduvad ühe pealkirja alla, nagu ühe raamatu eri peatükid.
“Sohihäälte” performance’i kunsti õhtul esines teiste seas ka üks Eesti kunstnik – Mare Tralla. Tralla on tuntud Eesti esimese feministliku kunstnikuna. Nüüdseks on ta elanud Londonis juba 20 aasta ringis ning tegutseb viimasel ajal rohkem aktivisti kui kunstnikuna. “Sohihäältel” esines ta oma uue teosega “We Still Have Chickens to Pluck”, milles kandis sulgedest kostüümi. Igale sulele oli kirjutatud sõna, mida kasutatakse naiste või immigrantide iseloomustamiseks. Nende seas olid ka mõned eestikeelsed sõnad, näiteks “lesbi” ja “hoor”.

Performance’i arenedes kiskus ta endalt sulgi ära Meie Mehe lool “Šokolaadist jänes” põhineva taustamuusika saatel. Oma teosega kutsus Tralla mõtlema nii naiste õiguste ja keele mitmetähenduslikkuse üle. Osalt inspireeris teda performance’iks ka Urmas Reinsalu “kanakarja kambaka” metafoor
Põnevaid esinejaid jagus õhtu peale veelgi. Kuraator Vincent Honoré oli esinema kutsunud ka Londonis elava kunstniku Adam Christenseni, kes esines oma kuulsa akordionimänguga üsna karges ja külmas Londoni õhtus. Hiljem tegi Christensen veel paar lisalugu galerii kohvikus. Lisaks esinesid õhtu jooksul Carlotta Bailly Borg, Egle Budvytytė, Gaia Fugazza, marikiscrycrycry, Ieva Rojūtė, Kārlis Vērdiņš ja Liv Wynter. Performance'ite õhtut on oodata ka Tallinna näituse avamisel, 29. juunil Tallinna Kunstihoones. 
Tate Modernis avati mõni nädal tagasi suur Joan Jonase näitus. Jonas on üks Ameriika video- ja performance’i kunsti pioneere. Näitusel nägi teoseid läbi viie aastakümne, tema teoste lood on tihti inspireeritud  muinasjuttudest ja legendidest ning tegelevad muuhulgas naise identiteedi ja loodusega seotud teemadega. Näitus oli huvitavalt ja mänguliselt kureeritud ning iseloomustab muuseumite ja kuraatorite viimastel aastatel suurenenud huvi naiskunstnike loomingu vastu.
Populaarne Londoni galerii Serpentine näitab praegu Sondra Perry teoseid. Perryt huvitavad rassiga seotud küsimused ning see, kuidas erinevatel ajalooetappidel on käsitletud mustanahalisi. Eeskätt tegeleb ta mustade olukorraga Ameerikas ja sellega, kuidas on seotud tehnoloogia ja identiteet. Perry videoteost sai muuseas näha ka Tallinnas kinos Artis eelmise aasta detsembris USA videokunstnike loomingu filmiõhtul, mille kureeris Laurel Ptak Art in Generali galeriist New Yorgist. 
White Cube’i Mason’s Yard galeriis oli avatud ühe Arte Povera kunstistiili tuntuima esindaja Pier Paolo Calzolari näitus, mis oli tema esimene suur näitus Suurbritannias. Näha sai kunstniku erinevaid installatsioone 1970.–1980ndatest, mis mõjusid üllatavalt kaasaegselt. Huvitav oli ka see, et White Cube’i suguses jõuaks eragaleriis oli ka saalipersonaliks valitud modellivälimusega noorukid, kes kandsid ühesuguseid gootilikke trendiriideid ja lugesid stiilses poosis tõenäoliselt samuti näituse kontseptsioonile vastavaid raamatuid.
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee

Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Maria Arusoo, Marika Agu
Kujundaja: Brit Pavelson


 


This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus · Vabaduse väljak 6 · Tallinn 10146 · Estonia

Email Marketing Powered by Mailchimp