|
|
ÄRA MAGA MAHA!
Reedel, 26. jaanuaril
Reedel kell 18 kutsume huvilisi documenta14 kuraatorite tiimi liikme Dieter Roelstraete loengusse, mis toimub teaduste akadeemia saalis. Roelstraete on tunnustatud rahvusvaheline kuraator ja kriitik, kes pärast documenta14 lõppu töötab Chicagos mainekas uurimisasutuses Neubauer Collegium for Culture and Society. Loengule eelneb kell 10.15 Suur-Kloostri 11 õppehoones seminar. Loeng ja seminar kuuluvad EKA kunstiteaduse ja visuaalkultuuri ning KKEKi ühisesse loenguseeriasse “Rahvusvaheline laeng”.
|
|
Flo Kasearu “Varjupaiga festival” ja näitused Narva kunstiresidentuuris
|
|
NÄITUS
Eve Kase isikunäitus Tartu kunstimuuseumis
Neljapäeval, 25.01 kell 18 avatakse Tartu kunstimuuseumis Eve Kase näitus "2 + 2 =...”. Näituse jaoks on valminud mitu uut teost, aga ka vanade teoste remake’e, milles kerkivad esile sellised teemad nagu uuspopulism, poliitiline propaganda ning teadmiste ja võimu suhe. Näitusega kaasneb Eve Kase autoriraamat “EE Eesti edulugu”, kus luuakse paralleel sotsrealistliku propagandistliku pildikeele ja Eesti tänapäeva meedia- ja inforuumi vahel. Eve Kask on tuntud Eesti kaasaegne kunstnik, kes alustas kunstnikuna tegevust 1980.–1990. aastate vahetusel. Ta on teinud rohkelt isikunäitusi Eestis ja osalenud paljudel rahvusvahelistel näitustel. Tartu kunstimuuseumi näituse kuraator on Brigita Reinert.
NB! Näitusele sõidab Tallinnast kunstibuss, mis väljub kell 15 ja tuleb tagasi kell 22. Bussile registreerumiseks kirjutage piia@tartmus.ee
Narva kunstiresidentuur avab uksed
Laupäeval, 27.01 kell 15 kutsub Narva kunstiresidentuur (Joala 18, Narva) külla, kohtuma residentuuris elavate ja töötavate kunstnike ja nende teostega. Kell 15 kogunetakse residentuuri hoones, kust liigutakse koos Kreenholmi tehase territooriumile ja siis tagasi – seal juhib vestlust kunstnik Anna Škodenko. Tehases ja residentuuris avatud Ben Crawshaw’ ja Szymon Kula näitus “Seatud rutiin” jutustab tööstuslikust pöördest ja tehases töötavatest inimestest.
Varjupaigafestival naiste tugikeskustes
Eelmisel reedel avas kunstnik Flo Kasearu Pärnu naiste varjupaigas näituse "Varjupaiga festival”, millega kutsub üles kõiki ebaturvalistes kodudes elavaid naisi tugikeskusesse tulema. Eksponeeritud joonistused, fotod ja objektid tegelevad lähisuhtevägivalla probleemidega. “Varjupaiga festival” on väljas 31. detsembrini 2018, ent kuna ametlikult on Eesti varjupaikade aadressid salastatud, saavad pärast avamist näitust näha vaid Pärnu naiste tugikeskuse kliendid. Flo Kasearu on kunstnik, kes tihti toob oma loomingu tavapärasest valgest kuubist välja ning leiab paralleele päriselu ja kunstiloomingu vahel. Ta on naistevastasele vägivallale juhtinud tähelepanu ka oma varasemas teoses “Privaatsuse sooviavalduse ilmestamine”, mida sai näha 2016. aasta Artishoki biennaalil NO99 teatris.
Tõnis Vint, Balti medalikunst ja Põhja-Soome kunstnikud Tartus
Tartu kunstimajas avati eelmisel nädalal kolm uut näitust. Suures saalis näeb Põhja-Soomes Oulus elavate kunstnike Anssi Hanhela ja Erja Kärkkäinen maalinäitust “Uus maastik”. Kunstnikud mõtestavad loodust ja maastikku ning teevad seda läbi omapärase huumoriprisma. Väikeses galeriis näeb Meelis Tammemägi kureeritud Tõnis Vindi plakatikunsti. Monumentaalgaleriis on avatud X Balti medalikunsti triennaal, mille alapealkiri on “Balti ühtsus”. Hea ettevalmistus kevadel avatavale Balti kunstitriennaalile!
“Hudnoi” viimast nädalat
Viimast nädalat saab Temnikova ja Kasela galeriis näha Jass Kaselaane ja Edith Karlsoni näitust “Hudnoi”. Karlson ja Kaselaan on pannud välja ühiselt sündinud skulptuuriinstallatsiooni, kus kunstnikele omaselt lahatakse isiklikke ja maailmaküsimusi huumori kaudu. Meenutame kunstisõpradele, et galerii on avatud kolmapäevast laupäevani kell 15–19 või kokkuleppel.
|
|
*Vaata veel*
Hobusepea galeriis alates 24.01
Kumus kuni 28.01
EKA galeriis kuni 01.02
Tallinna Kunstihoone galeriis kuni 11.02
Tallinna Linnagaleriis kuni 11.02
Joanna Hoffmanni kureeritud grupinäitus "Metafoorid kodule"
Tartu kunstimuuseumis kuni 15.04
Kumus kuni 01.04
|
|
LOENG
Marco Laimre loeng ja näitusetuur
24.01 kell 15 peab Marco Laimre loengu “Looming on Parandamine” Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonnas (Lembitu 12, ruum 39). Loengu taustaks on Laimre näitus “Motor” Tallinna Kunstihoones. Pärast seda, kell 18 on järgmised huvilised oodatud Kunstihoonesse Laimre tuurile, kus kunstnik koos näituse kuraatorite Taavi Talve ja Indrek Kösteriga juhatavad teed Laimre omapärasesse maailma. Laimre on kunstnik ja pikaajaline EKA fotograafia osakonna professor. 2001. aastal esindas ta koos Ene-Liis Semperiga Eestit Veneetsia kunstibiennaalil.
Viimane võimalus näha “Rändurite” näitust
Laupäeval, 27.01 kell 16 tehakse viimane lühituur koos kuraator Triin Tulgistega Kumu kaasaegse kunsti näitusel “Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis”. Näitusetutvustusele järgneb vestlus reisimisest kui elustiilist. Rääkima on kutsutud 2016. aasta parima reisiajakirjaniku tiitlit kandev Silvia Pärmann ning kirjanik ja režissöör Olev Remsu. Kell 15 saavad soovijad osaleda ka Silvia Pärmanni reisiraamatute töötoas.
|
|
Foto: Marcelo Gomes
|
● Eelmise aasta lõpus lahvatas rahvusvahelises kunstimaailmas skandaal, kui Amanda Schmitt kaebas seksuaalse ahistamise pärast kohtusse oma kunagise ülemuse ja mõjuka Artforumi ajakirja väljaandja Knight Landesmani. Landesman astus selle peale tagasi ning mõni tund pärast seda teadet loobus tööst ka Artforumi peatoimetaja Michelle Kuo. Artforumi uueks peatoimetajaks sai ajakirja pikaaegne toimetaja David Velasco. Velascoga ilmus ajakirjas Ssense krapsakas intervjuu, kus ta kirjeldas kunstivälja veidrusi ja oma tööd ajakirjas.
|
|
● 27.01 on Põhja-Inglismaal Wakefieldis konverents "Paradox and Absurdity: Alina Szapocznikow and the Body in Crisis", kus erinevad uurijad üle Euroopa peavad ettekandeid kuulsa Poola kunstniku Alina Szapocznikowi teemadel. Eestist on kohal vabakutseline kuraator Rebeka Põldsam, kes kureeris Szapocznikowi teoseid eelmisel kevadel Kumu näitusel "Anu Põder. Haprus on vaprus". Oma ettekandes keskendub ta 20. sajandi naisskulptorite eneserepresentatsioonidele.
|
|
● Art Basel küsis trükise jaoks galeristidelt, kellena nad töötaksid, kui saaksid oma karjääri otsast alustada. Kuigi enamik vastas, et nad oleksid ikka galeristid ja miski muu neid ei huvitaks, olid ka mõned, kes valiksid kunstniku, kuraatori või muuseumitöötaja töö. Kõlasid ka vastused, nagu munk ja astronaut, üks galeristidest teeks oma teises elus kõrgele mägedesse restorani.
|
|
|
|
|
|