|
|
"Riik ei ole kunstiteos" Tallinna Kunstihoones
|
|
NÄITUS
“Riik ei ole kunstiteos” Tallinna Kunstihoones
Reedel, 16.02 kell 18 avatakse Tallinna Kunstihoones Katerina Gregose kuraatorinäitus “Riik ei ole kunstiteos”. Gregos on näitusele kokku kutsunud kunstnikud Eestist ja mujalt. Oma loomingus uurivad nad riigi, rahvuse ja rahvusliku identiteedi keerukust ja problemaatikat ning nende praegust muutlikku olukorda Euroopas natsionalismi ja populismi taaselustumise tingimustes. Nende nüansirikas käsitlus ulatub kaugemale tavapärasest vastandumise retoorikast. Näitus kuulub EV100 kunstiprogrammi.
NB! Avamisjärgsel laupäeval, 17.02 teeb Katerina Gregos kell 14 näitusel kuraatorituuri. Ole kohal!
Koomiksinäitus Temnikova ja Kasela galeriis
Kolmapäeval, 14.02 kell 18 avatakse Temnikova ja Kasela galeriis Margot Sameli kureeritud rahvusvaheline näitus “Kõik hõljuvad kehad püsivad õhus, kuni nad on oma olukorrast teadlikud”. 20. sajandi alguse futuristidest ja dadaistidest alates on koomiksite kummina venivat füüsikat tabava ühiskonnakriitikana kasutanud mitu põlvkonda kunstnikke ja see on ajakohane praegugi. Näitus uurib koomiksite ja joonisfilmi keelt nüüdiskunstivoolude ja meediumiülese identiteedipoliitika raamistuses.
Ruudu Rahumaru Tartu Kunstimajas
Neljapäeval, 15.02 kell 17 avatakse Tartu Kunstimajas fotokunstnik Ruudu Rahumaru isikunäitus “Maa embus ja tule laul”. Kunstniku fotomaalidel kohtuvad loodusjäädvustused ja psühhedeelne mustrikiri. Ruudu Rahumaru on lõpetanud 2015. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli fotoeriala. Ta on aastaid olnud seotud Tartu tänavakunsti skeenega ning eksponeerinud oma teoseid ebatavalistel pindadel. Näitus jääb avatuks kuni 11.03.
|
|
*Vaata veel*
Reimo Võsa-Tangsoo isikunäitus "Vahetu vaevatasu"
Draakoni galeriis kuni 23.02
Paco Ulmani isikunäitus "Heitmaa"
Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni 25.03
Eve Kase isikunäitus "2+2=..."
Tartu kunstimuuseumis kuni 13.05
Tartu kunstimuuseumis kuni 15.04
|
|
LOENG
Algab loengusari “Tee tööd, siis tuleb ka armastus”
Laupäeval, 17.02 algab Eesti Kunstiakadeemias Eesti nüüdisaegse kunsti kiirkursus “Tee tööd, siis tuleb ka armastus”. Koolituse läbinu orienteerub Eesti nüüdiskunstis, tunneb olulisimaid kunstnikke ja on saanud mõningase ülevaate nende loomingust. Milline on see meie aja kunst? Ja milline on nüüdisaegse kunstniku portree? Nagu küsiti ühes BBC telesarjas – mida teevad kunstnikud päevad läbi? Kursuse korraldab kunstiteadlane ja kriitik Maarin Ektermann. Osavõtt maksab 65 eurot ja tunnid toimuvad üldjuhul kuu kolmandal laupäeval.
Loeng Tartu hruštšovkadest
Tartu linnavalitsuse kultuuriväärtuste peaspetsialist Egle Tamm peab Tartu Linnamuuseumis 22. veebruaril kell 17 loengu “Hruštsovkad – osa kultuuripärandist?”. 1950. aastate teisel poolel jõuti arhitektuuris liialdustest loobumise sildi all teise äärmusesse – lakoonilise minimalismini. See võimaldas täita tegelikku eesmärki – ehitada hästi odavalt ja hästi palju. Nii tekkis majatüüp, mida toonase NSVL Kommunistliku Partei juhi Nikita Hruštsovi järgi kutsutakse hruštšovkaks. Hruštšovka, mis omal ajal pakkus täiesti uut ja senisest paremat elukvaliteeti, on samas olnud üks põlatumaid elamutüüpe, mis paljude arvates tuleks nii seest kui ka väljast ümber ehitada või üldse lammutada. Sissepääs loengule maksab 2 eurot.
|
|
RAAMAT
Ilmub uus kunstiväljaannete sari
Ilmuma hakkas kunstivihikute sari “Kodutud tekstid”, mille algatasid Maarin Ektermann, Maria Muuk ja Ott Kagovere. Esimeste vihikutena ilmusid “Kunstitöö” alateema all tõlgituna Jan Verwoerti tekst “Ammendatus ja ülevoolavus. Tegutsemissurve ületamise viisid”, “Kureerimisest” alateema all intervjuu Tiiu Talvistuga (autorid Maria-Kristiina Soomre ja Maarin Ektermann) ja “Omaalgatuslikud kultuuripraktikad” teema all intervjuu Kultuuriklubiga Kelm (autor Maarin Ektermann). Vihikud on saadaval Tallinnas raamatupoes Puänt, peatselt Tallinna Kunstihoones Lugemikus ning Tartus Tartmusi ja Utoopia raamatupoes.
|
|
TÄHTAEG
Eesti Instituut otsib venekeelset projektijuhti
Eesti Instituut otsib projektijuhti arendama Eesti kultuuri tutvustava mitmekeelse veebiportaali kultuur.info venekeelset osa. Tema ülesanne on toimetada kultuuriinfot ja tõlkida seda eesti keelest vene keelde, otsida ja juhendada kultuuriblogi kirjutajaid, ning hallata portaali sotsiaalmeediakanaleid. Kandidaadilt eeldatakse koostööprojektide algatamist, mis suurendaksid muukeelse publiku huvi Eesti kultuurisündmuste vastu. Vaata täpsemalt Eesti Instituudi kodulehelt. Kandideerimise tähtaeg on juba 15.02!
Kuraatoreid oodatakse CPR programmi
Kuni 15.02 on veel võimalik kandideerida kuraatorite programmis (CPR) osalema, mis sel korral kannab pealkirja “Dimming the Northern Lights”. Välja valitud kuraatorid viiakse täielikult kinnimakstud uurimisreisile Fääri saartele, Soome, Islandile, Norrasse ja Rootsi selle aasta augustis. Külastatakse kunstnike ateljeesid, kohalikke kunstiasutusi ja loetakse juurde riikide ja linnade sotsiaalpoliitilisest ajaloost, kunstiajaloost ja kultuurist. Pärast reisi peab iga kuraator välja mõtlema kunstiprojekti oma kodulinnas. Nende projektide hulgast valitakse välja parim, mille teostamiseks antakse raha.
|
|
● Kuigi internetikunst on surnuks kuulutatud juba lugematu hulk kordi, tundub siiski, et see on taas tulnud, et veel mõneks ajaks kaasaegse kunsti muuseume ja galeriisid valitseda. Bostoni ICAs avati eelmisel nädalal suur näitus “Art in the Age of the Internet, 1989 to Today”, mis on pühendatud sellele, kuidas internet on kaasaegset kunsti muutnud. Kuraator lubab, et näitusel defineeritakse internetti kui sotsiaalset konstruktsiooni, mis on muutnud kõike: seda, kuidas me sööme, kurameerime, poes käime, reisime ja asju näeme. Näha saab mitmete kunstnike teoseid, nende seas ka post-interneti kunsti staaridelt, nagu Hito Steyerl ja Juliana Huxtable. Eesti publiku rõõmuks avaneb järgmisel nädalal Kumus internetikunstnikuks nimetatud Katja Novitskova isikunäitus.
|
|
● Eelmisel nädalal levis internetis intervjuu Uma Thurmaniga, kes tõi päevavalgele uusi fakte Harvey Weinsteini juhtumi kohta ning kirjeldas ka Quentin Tarantinot üsna halvas valguses. Sellele intervjuule toetudes kirjutab Elise Bell ajakirjas Dazed muusade rollist kunstiajaloos ning sellest, et võib-olla oleks muusadel aeg juhtimine taas enda kätte võtta.
|
|
|
|
|
|