Copy
JA Eesti kõige olulisemad uudised ettevõtlushariduse kohta.
View this email in your browser

JA EESTI UUDISED
september 2015

 

Rahvusvaheline konverents uues kuues


JA Eesti hakkab koos Soome, Rootsi ja Läti JA organisatsioonidega looma aastatel 2015/16 - 2017/18 ühisõpilasfirmasid. Kesk-Läänemere ühisõpilasfirmade programmi avaseminar toimub 6.-8.novembril Tallinnas.

Esimesel seminaril osaleb 100 noort, Eestist plaanime 25-30 osalejat. Seminaril viiakse erinevate riikide noored omavahel kokku, et nad leiaksid koostööpartnerid või töötaksid koos välja ühise toote või teenuse idee. Nii moodustuvad ühisõpilasfirmad erinevate riikide noortest, kes panevad seminari käigus paika ka ühise tegevusplaani.

 Peale ühisõpilasfirmade moodustamist kohtutakse uuesti innovatsioonilaagris Soomes jaanuari alguses, kus tehakse koos tootearendust. Kui esimese seminari käigus piisavalt tegusaid ühisõpilasfirmasid ei tekkinud, siis saab programmiga liituda ka selles etapis.


Edasi käivad õpilasfirmad koos oma tooteid müümas Rootsi, Soome, Läti ja Eesti laatadel. Parimad ühisõpilasfirmad kutsutakse lõpuseminarile Lätis.

Programmis osalemine on suurepärane võimalus tundma õppida naaberriikide ärikultuuri ja ettevõtlust ning saada rahvusvahelist müügikogemust!

Kutsume teie õpilasfirmade noori kandideerima rahvusvahelisse programmi! Kandideerida saavad 10. ja 11. klassi õpilased, kes rahvusvahelist õpilasfirmat teha soovivad. Selleks tuleb esitada motivatsioonikiri hiljemalt 12. oktoobriks. Lugege lisa meie kodulehelt.

Programmi kohta lugege lisa siit.

Mentorite ja õpilasmentorite kaasamine õpilasfirmade programmi

 

Sellest õppeaastast on õpilasfirmadel võimalik oma tegevusse kaasata mentoreid ja õpilasmentoreid. JA Eesti innustab õpilasi sellest võimalusest kinni haarama!

Kes on mentor õpilasfirma jaoks? 
Mentor on inimene, kes on ettevõtlusega seotud ning kellel on selles valdkonnas kogemusi ja teadmisi, mida ta on valmis noortele edasi andma. Mentoril on eelkõige praktiliste kogemuste pagas, mis toetab ja ilmestab koolipingis õpitut ja täiendab õpetaja poolt antavat teoreetilist osa.
Oleme sel aastal tõsisemalt tegelenud mentorite otsimisega ja selle tegevuse tulemusena on meie kodulehele tekkinud mentorite andmebaas: www.ja.ee/mentorid Seal on kirjas ligi 50 toredat inimest, kes on valmis õpilasfirmale mentoriks olema ja neid lisandub veel. Ärikonsultante võib leida Tallinnast Põlvani!

Julgustame teid, head õpetajad, mentoreid kaasama! Suunake oma õpilasi nendega kontakti võtma!
Kui meie nimekirjas teie jaoks sobilikku mentorit ei leidu, siis soovitame vaadata ka Tagasi kooli andmebaasist. Ka seal on inimesi, kes mentorlusega tegeleda soovivad.
Lisainfo kersti@ja.ee

Sellest aastast taaskäivitasime õpilasmentorite programmi.
Kes on õpilasmentor? 

Õpilasmentor on õpilasfirma programmi vilistlane, kes on ka ise alles koolipingis, 12. klassis. Õpilasmentor töötab õpetaja kõrval ning annab õpilasfirmale nõu oma kogemuste põhjal, õppides mentoriks olles ka ise, kuidas innustada, motiveerida, juhtida jm.

Pakume õpilasmentoritele koolitusprogrammi, mis annab neile nende kogemustele lisaks ka natuke teadmisi, millele toetuda. Oleme kogenud, et õpilaselt õpilasele kogemuste jagamine annab sageli häid tulemusi, kuna õpilased võtavad omaealiste kogemusi ning teadmisi tihti paremini vastu. Õpilasmentor omakorda suudab end paremini panna õpilaste asemele ja mõista nende probleeme, kuna on hiljuti alles ise samas rollis olnud.  
Julgustame teid ka õpilasmentoreid kaasama!
 
Õpilasmentorite kohta saab lisaks lugeda ka SIIT

Õpilasmentorite programmi toetab Tallinna Sadam.
         

Töövarjupäev - mitte ainult õpilastele!

 

Töövarjupäev on JA Eesti pikaajaline traditsioon. Sel aastal on aga töövarjupäevi kaks. 22. oktoobil kutsume õpetajaid minema ettevõttesse kogemuspraktikale - osalema ÕPETAJA TÖÖVARJUPÄEVAL. Traditsiooniline TÖÖVARJUPÄEV GÜMNASISTIDELE on 19. novembril.

Õpetaja töövarjupäev on enesetäiendamise päev majandus- ja ettevõtlusõpetajatele, mis annab õpetajale võimaluse tutvuda ettevõtja igapäevatööga poole või terve tööpäeva vältel, korjata kogemusi ühe ettevõtte toimimisest ja juhtimisest ning saada ülevaade valdkonna töötajatele vajalikest teadmistest, oskustest.

JA Eesti eesmärk õpetaja töövarjupäeva korraldamisel on toetada õpetajate professionaalset arengut ettevõtlusest praktilise kogemuse saamiseks. Oma uusi teadmisi saab õpetaja rakendada ettevõtlus- või majandusõppe tundides, muutes need elulähedasemaks ja avardades noorte karjäärivõimalusi. Loe lisa SIIT.

Töövarjupäevast gümnasistidele võtab igal aastal osa umbes 3000 noort üle Eesti. Töövarjuks olles saab noor tutvuda enda soovitud ametiga, näha ja tunnetada reaalset töökeskkonda ning koguda kindlust karjäärivalikuks. Töövarjupäeva lisainfo SIIT

Lisaks on võimalik leida töövarju Tagasi Kooli infosüsteemi kaudu, kus on üle 250 inimese erinevatest eluvaldkondadest, kes on valmis töövarjusid võtma. Lisainfo teibi@tagasikooli.ee.

Traditsiooniliselt korraldab JA Eesti vilistlasorganisatsioon SENT Töövarjupäeva Krooni – kandideerimist kõige ihaldatumate tippettevõtjate, -juhtide ja riigijuhtide ametitele. Töövarjupäeva Krooni info leiate peatselt siit: www.sent.ee  Kandideerimine avatakse oktoobril lõpus ja kestab 1. novembrini.

Soovime põnevat ja innustavat töövarjupäeva nii õpetajatele kui ka õpilastele!

Majandus- ja ettevõtlusvihik tuleb jälle! Registreeri klassid!

 
JA Eestil on hea meel teha koostööd meie enda õpilasfirmast välja kasvanud Realister OÜga. Anname nendega koostöös juba kolmandat korda välja majandus- ja ettevõtlusvihiku, mida jagame tasuta kõigile 7.-12. klassis JA programmide järgi õppivatele noortele. Selleks, evalemivihikud oktoobri keskpaigas teie õpilasteni jõuaks, palume oma klassid registreerida SIIN  hiljemal2. oktoobriks!

Foto: ärileht.delfi.ee

Saabuvad üritused

 

Uus õppeaasta on täies hoos ning sellega koos toimub ka mitmesuguseid huvitavaid üritusi.


OKTOOBER
 • Haridusfestival 2015 toimub 29. oktoobril Narva Kutsehariduskeskuses. JA Eesti osaleb väljapanekuga infomessil ja viime läbi töötoa "Tark majandamine".
  Töötuppa ootame osalema eelkõige põhikooli 3. astmes töötavaid õpetajaid. Tutvustame meetodeid, kuidas käsitleda tunnis säästmise ja laenamise teemasid, sh kiirlaenud. Tutvustame JA Eesti põhikooli 3. astme programmi "Mina, majandus ja ettevõte".
  Elektrooniline registreerimine avatakse www.nvtc.ee aadressil juba sel nädalal!
  Haridusfestival 2015 ootab õpetajaid üle Eesti ning meie teada tellitakse sarnaselt eelmiste aastatega kohale sõitmiseks bussid.
  Kohtumiseni Narvas!

   
 • Eesti suurim äriideede konkurss stardib taas! Ajujaht 2016 ootab kõigi lennukaid ideid kuni 25. oktoobrini. Parimad kandideerivad 60 000€ suurusele auhinnafondile. Loe täpsemalt äriidee esitamise tingimuste ja konkursi reeglite kohta SIIT.
NOVEMBER
 • Kutsume Tarbijahariduse seminarile 3.novembril Tallinnas. Seminari "Tuleviku tarbijate kujundamine õppeprotsessis" korraldab tarbijakaitseamet. 
  Seminari eesmärk on tutvustada Eesti õpetajatele ja tudengitele tarbijahariduse eri tahke, anda ülevaade Skandinaavia riikide kogemusest ning pakkuda uut ja huvitavat informatsiooni, mis võiks õpetajale kasulik olla. Seminar on kõigile osalejatele TASUTA! Rohkem informatsiooni Tarbijahariduse seminari kohta leiate 
  meie kodulehelt.
JAANUAR
 • Kuigi talv ja uus aasta on veel kaugel, soovitame 5. – 6. jaanuar 2016 kalendrisse märkida.
  Nendel päevadel toimub JA Eesti ja EMÕS talvekool. Talvekooli aitavad läbi viia Maksu- ja Tolliameti spetsialistid; vaatluse alla tuleb investeerimise ja rahanduse teemad; toimub EMÕS koosolek.
  Talvekooli täpsema kava avaldame oktoobri lõpus JA Eesti kodulehel.
Copyright © *2015 JA Eesti, All rights reserved.

Võta meiega ühendust: junior@ja.ee


You can update your preferences or unsubscribe from this list