Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
Kaasaegse kunsti uudiskiri
  13. aprill 2015  
Kamiel Porseleijn Konstanetis


NÄITUS


Köler Prize`i näitus avatakse reedel
24.04 kell 18.00 avatakse Köler Prize`ile kandideerivate kunstnike näitus EKKMis. Igal aastal nomineeritakse auhinnale viis eesti kunstnikku või kunstirühmitust. Sel aastal kandideerivad preemiale Kristiina Hansen, Edith Karlson, Tanel Rander, Anu Vahtra ja Ivar Veermäe. Nagu ikka, otsustab võitja üle rahvusvaheline žürii ja oma lemmik on võimalik välja valida ka publikul. Pane tähele, et publikuhääletus kestab 28. maini. Kõik auhinnad kuulutatakse välja galal 29.05. Sel aastal tähistab Köler Prize oma esimest juubelit – üritus toimub juba viiendat korda. Palju õnne!

Tanja Muravskaja isikunäitus
22.04 avab Tanja Muravsakaja Hobusepea galeriis oma isikunäituse. Tanja Muravskaja on fotokunstnik, kes tegeleb loomingus laulva revolutsiooni järgse „uusrahvusluse“ problemaatikaga. Ajakirjandust studeerinud kunstnik oskab hästi tabada ühiskonna valupunkte ning see võime on talle toonud kaasa võimaluse esineda mitmetel noorte kunstnike biennaalidel, tema töid on oma kogusse ostnud mitmed muuseumid ja erakogud. Jääb ainult üle oodata, millise vaatenurga kunstnik sel korral välja pakub!

Kunstirevolutsioon aastal 1966
Kumus avati eelmisel nädalal näitus „Kunstirevolutsioon 1966“, kus saab muuhulgas näha legendaarsete ja eesti kunsti kaanoneid raputanud 1960ndate keskpaiga näitustel väljas olnud töid. Näitusel on väljas toonaste kunstiuuendajate ja tänase kunstiklassikute looming, teiste seas näiteks Malle Leis, Aili Vint, Tõnis Vint, Kaljo Põllu, Elmar Kits, Olav Maran ja paljud-paljud teised. Näituse kuraator on Anu Allas ja kujundaja Kaido Ole.
 
Jätkuvalt avatud *

Hannah Harkese isikunäitus "YouRomantix" Y-galeriis kuni 25.04 (VIIMAST NÄDALAT!)
Sophie Jungi isikunäitus „Uus ootamine” Temnikova ja Kasela galeriis kuni 05.05
Kuraatorinäitus „Noorus kui elustiil” Tartu Kunstimuuseumis kuni 17.05
Kuraatorinäitus „Unistuste linn. Tartu tekstikunst 2002–2015“ Tartu Kunstimuuseumis kuni 31.05
Retrospektiivnäitus „Hilma af Klint. Abstraktse kunsti pioneer” Kumus kuni 07.06
Kuraatorinäitus „Musta ruudu metamorfoosid” Kumu graafikakabinetis kuni 09.08
 
Kamiel Porseleijn Konstanetis


LUGEMIST


Trükisoe Mousse nüüd väljas!
Kaasaegse kunsti ajakiri Mousse rõõmustab lugejaid avaintervjuuga „Sequences“ festivali selleaastase aukunstniku Carolee Schneemanniga. Kuraatorite maailma superstaar Hans Ulrich Obrist intervjueerib keemikut ja tuleviku uurijat James Lovelocki. Kirjanik ja kunstikriitik Andrew Berardini tsiteerib provokatiivse pealkirja „Art about fucking“ all Susan Sontagi ja analüüsib seksuaalakte kujutavaid kunstiteoseid. Kõigile neile, kes kannatamatult ootavad Veneetsia biennaali, annab Jens Hoffman soovitusi „raamatu kaane järgi“ ehk hindab 56. Veneetsia biennaali kunstnike nimekirja järgi. Telli paberväljaanne või loe netist! Vaata ka Mousse`i ülevaadet „Sequences“ festivali parimatest teostest, kust võib leida Kris Lemsalu ja Raul Kelleri!
 


TÄHTAEG


Rahvusvaheline suvekool Cēsises
Läti Kaasaegse Kunsti Keskus (LCCA) kutsub noori ja energilisi kunstnikke, kunstikriitikuid, kuraatoreid ja kultuurikorraldajaid osalema LCCA suvekoolis „This is Tomorrow!“ 6.–11.06 Cēsises. Loenguid ja töötubasid viivad läbi rahvusvahelised kunstnikud, teoreetikud ja filosoofid Lätist, Leedust, Eestist ja teistest Euroopa riikidest. Osalejad peavad maksma ainult majutuse eest, tähtaeg avalduste esitamiseks on juba 30.04!

Kilomeeter Skulptuuri otsib kaastöölisi!
Rahvusvaheline vabaõhu kunstifestival Kilomeeter Skulptuuri otsib praktikante ja vabatahtlikke, keda huvitaks kunstivaldkond ja näituse ülespaneku tehniline pool. Pratikakohast huvitatutel palutakse saata avaldus ja elulookirjeldus enne 03.05, vabatahtlikuks pürgijatel ankeet ja CV 7. juuniks. Sel aastal toimub üritus 04.–26.07 Võrus. Täpsemalt vaata festivali kodulehelt!
 


FESTIVAL


Algab tänavakunstifestival Stencibility 
Täna algab tänavakunstifestival Stencibility, mille tihe programm kestab terve nädala kuni 26.04 Tartus, Rakveres ja Puka alevikus. 24.04 kutsuvad korraldajad kõiki Tartusse festivali peole ja näituse „Tallinna grafiti“ avamisele, 26.04 oodatakse huvilisi kultuuriklubisse Arhiiv, kus teiste seas peab loengu kunstiajaloo doktor Peter Bengtsen Lundi ülikoolist. Muidugi saab osa võtta ka jalgratta- ja jalutamistuuridest ning korraldatakse ka ekskursioon tõusvasse tänavakunstikeskusesse Pukasse. Vaata täpsemalt festivali programmist!
 
KIMP Fest 2015 kutsub osalema
Uued kunstitalendid ei sünni mitte ainult EKAs ja Tartu kunstikoolides, vaid ka Tallinna Ülikoolis. TLÜ kutsub kõiki huvilisi tutvuma loominguliste erialade selle kevade lõputöödega festivali KIMP raames. 21.04 - 30.05 on võimalik TLÜ linnakus ja teatrilavadel üle linna osa saada kunstielamusest, mille hulka kuuluvad kaasaegse kunsti näitused, tantsulavastused, erinevad töötoad ja kontserdid. Tutvu kavaga!
 


TEADE

 
KKEK läheb Veneetsia biennaalile
Täna sõidab Jaanus Samma installatsiooni- ja produktsioonitiimidega Veneetsiasse üles panema Eesti paviljoni näitust "NSFW. Esimehe lugu". Teosed läksid DSV Eestiga teele juba reedel. KKEKi kontor on tänasest maikuu lõpuni avatud ainult kokkuleppel. Eesti paviljon avatakse 07.05 Palazzo Malipieros. 
 
 

KOMMENTAAR

  Karin Laansoo, EKKAK 
 

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus osales koos New Yorgi galeriiga Rawson Projects 15. - 19.04.2015 Art Cologne messil Kölnis. Maailma ühe vanima kunstimessi (asutatud 1967) noorimad galeriid koonduvad tavaliselt sektsioonidesse New Contemporaries või Collaborations. Viimane on mõeldud just mitme galerii poolt ühiselt kureeritud väljapanekute jaoks. Kölnis paneb Collaborations sektsiooni kokku New Art Dealers Associations (NADA), mis on tuntud Miami ja New Yorgi messibränd.

Ettepanek osalemiseks tuli New Yorgi kuraator Jessamyn Fiorelt, kellega  olime otsinud sobivat formaati ameerika ja eesti kunsti kokku toomiseks. Rawson Projectsi programmi kuuluvad põhiliselt abstraktses või minimalistlikus võtmes töötavad kunstnikud ning erinevaid variante arutades jäid suhteliselt ruttu sõelale Sam Martineau ja Katrin Koskaru. Mõlemad kunstikud eelistavad abstraktsiooni, kasutades tihti leitud või ebatraditsioonilisi tekstiile oma tööde alusmaterjalina. Katrini maalidel oli selleks 100% puuvillane riie, mida kasutatakse mööbli katmiseks ning Samil triik- ja T-särgid ning kanganäidised. Katrin valgendab alusmaterjali enne vesivärvidega katmist, et saavutada valguskuma efekti ning Sami teostelt leiab nii kohvi kui muude orgaaniliste materjalide jäetud jälgi. Katrini töid on väga raske pildistada – kanga läbipaistvus ning maalide suurus ei tõlgendu hästi JPG vahendusel, nii et reaalselt nägime teoseid kõrvuti Kölnis neid lahti pakkides.

“Parim boks noorte korrusel!" oli kõige sagedasem kommentaar nii publikult kui galeristidelt. Katrini “valguslaigu” maalist sai täielik publikumagnet. 
Meiega samas sektsioonis osales Katja Novitskova oma Berliini galeriiga Kraupa Tuskany-Zeidler ning sealt boksist paistis eriti tihedat sagimist. Katja teosed olid eksponeeritud ka Ludwigi Muuseumi messiboksis. Muuseumi ostukomisjon oli just andnud oma poolthääled Katja kahe teose omandamiseks muuseumikogusse ning Katja pidas sündmuse puhul väikse kõne. Nagu ta ise pärast ütles, “täiesti sünnipäeva tunne on, lihtsalt ühtegi külalist ei tunne”. Katja rahvusvaheline tähelend jätkub ning enamikele erakogujatele, kes tema teoseid oma kunstikogusse sooviksid, vaatab vastu mitmeaastane ootejärjekord.

Teisisõnu läks Kölnis väga hästi. Neile eesti kunstnikele, kes ehk harva kodumaile satuvad, kuid samas teevad üha kõrgemaid kaari rahvusvahelisel kunstiareenil, loeb kodu toetus väga palju. Kui arenduskeskus peab nende lennu toetuseks võtma aeg-ajalt galerii rolli, teeme seda nüüd ja edaspidi hea meelega. 

Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Rebeka Põldsam
Kujundaja: Brit Pavelson

SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee
Telli uudiskiri

Loobu uudiskirjast