Copy
Uudiskiri ilmub igal esmaspäeval.
Kaasaegse kunsti uudiskiri
  16. mai 2016  
 
 
NÄDALA TSITAAT
„Väljendugu see Härmide ja Soanside nüüdiskunsti keskus seal Tallinna elektrijaama ümber oma kunstikuraatorlikus üleolekus kuidas tahes või olgu Temnikova-Kasela galerii järjekordsel Brüsseli messil kui tahes edukas, aga Tartus tehakse kunsti, mida on huvitav vaadata.“
Enriko Talvistu, Tartu Postimees, 10.05.2016
 


ÄRA MAGA MAHA!


Täna, 16.05
Kell 21.35 näidatakse ETV2s Köler Prize`i filmi. Taas on üles võetud viis kaasaegse kunsti auhinnale kandideerijat, kes tutvustavad üksteise loomingut. Vaata film ära ja mine siis näitusele publikulemmikut valima. Võitjad selguvad juba järgmisel reedel, 27.05!

Kolmapäeval, 18.05
Kolmapäeval kell 16 olete oodatud KKEKi kontorisse, kus arutatakse frieze d/e toimetaja Jörg Heiseri kirjutiste üle. Heiser ise saabub Tallinnasse järgmisel nädalal ja annab avaliku loengu järgmisel neljapäeval kell 18 Eesti Teaduste Akadeemia saalis. Pange vaim valmis!
 
Jaanus Samma näituse "NSFW. Esimehe lugu" avamine Okupatsioonide muuseumis


NÄITUS


Nõukaaegsed postkaardid Draakoni galeriis
Gudrun Heamägi avab täna, 16.05 kell 17 Draakoni galeriis isikunäituse „Kõik mis on maa oli kunagi taevas“. Gudrun Heamägi on kunstnik, kes põhiliselt teeb graafikat ja fotot ning on õppinud EKAs ja Helsingis Aalto ülikoolis. Uuel näitusel on ta kasutanud nõukogudeaegseid 3D-postkaarte, need sisse skaneerinud ja lahutanud värvideks, püüdes sellega mõelda aja möödumise ja isiklike mälestuste üle.

„Kassikuld“ Draakoni galerii keldrisaalis
Eelmisel neljapäeval avati Draakoni galerii keldirsaalis Kati Saaritsa ja Anna Mari Liivranna ühisnäitus "Kassikuld". Näitus lähtub ideest, et kaasaja kultuuris peidetakse tihti asjade sisu värvilise ja läikiva, kommertsliku "kassikulla" alla. Meid ümbritsevad imitatsioonid ihaldatud asjadest, nähtustest ja meeleseisunditest. Kas kõige selle all on ka mingi päris maailm või ongi reaalsus taandunud reaalsuse märkideks?

Kristin Reiman EKA galeriis
Saarits ja Liivrand pole ainsad, kes näitlikustavad välise koore tüdimust. Kristin Reiman on EKA galeriisse loonud põneva installatsiooni "Marble balance", mille sisu vastab täpselt pealkirjale. Uudiskiri ei spoili, minge ja vaadake ise, kuid pidage seejuures meeles, et kontsakingi jalga ei tasu panna - balansseerimine võib olla raskendatud. Kristin Reiman lõpetab sel aastal EKA skulptuuri-ja installatsioonikunsti eriala ning tema teostes kohtub sageli minimalistlik ja tundlik värvi- ja vormikäsitlus tugevate ja suurte emotsioonidega.
*Vaata veel*
Sten Ojavee kuraatorinäitus „Kadumisest ja kadumiseks“
Tartu Kunstimuuseumis kuni 23.05
Tartu Kunstimuuseumis kuni 29.05
Kunstiauhinna „Köler Prize 2016“ nominentide näitus
EKKMis kuni 05.06
Marta Stratskase isikunäitus „Possible"
Vaal galeriis kuni 11.06
Inga Meldere isikunäitus House by the waterfall of colouring books for adults"
Temnikova ja Kasela galeriis kuni 18.06
Kati Ilvese, Eha Komissarovi ja Annika Räime kuraatorinäitus „Kumu hitid“
Kumu kunstimuuseumis kuni 28.08 
Jaanus Samma isikunäitus „NSFW. Esimehe lugu“
Okupatsioonide muuseumis kuni 09.10
 


LOENG


Ekskursioon Kumus hüperrealismi näitusel
19.05 kell 18 kutsub Kumu huvilisi Anu Allase kuraatorituurile hüperrealismi näitustele. Kumu suures saalis näeb ülevaadet 1960. aastate lõpul USAs tekkinud ja hiljem ka mujale levinud hüperrealismi maalikoolkonnast. 4. korruse B-tiivas näeb aga alles eelmisel nädalal uksed avanud näitust „Külm pilk. Hüperrealismi variatsioonid Eesti kunstis“. Nagu juba nimi viitab, näeb viimasel armastatud kohalike kunstnike loomingut, kes samuti on oma teostes hüperrealismi ideid ja võtteid ära kasutanud.

Järgmisel nädalal Jörg Heiser
Järgmise nädala neljapäeval kell 18 annab Teaduste Akadeemia saalis loengu Jörg Heiser. Berliinis elav Jörg Heiser on ajakirja frieze kaastoimetaja ja frize d/e kaasväljaandja ning alaline kunstikriitik Saksamaa suurimas päevaleheles Süddeutsche Zeitung. Jörg Heiseri loengule eelneb lugemisgrupp sel kolmapäeval kell 16 KKEKi kontoris. Kirjutamishuvilistele kohustuslik, teistele rangelt vabatahtlik!
 


TÖÖ


Vaal galerii otsib assistenti
Tähelepanu asjatundlike ja haldussuutlike kunstihuviliste koolkond! Eesti vanim eragalerii Vaal otsib assistenti, tähtaeg kandideerimiseks on 30. mai. Kui oled kultuurihuviline, vastutusvõimeline ja täpne töötaja, kel on kõrgharidus või kes alles õpib kõrgkoolis, siis saada oma CV ja motivatsioonikiri 30. maiks galerii@vaal.ee. Töö on osalise koormusega.
 


VÄLISUUDISEDBrittide Köleri auhind Turner Prize kuulutas eelmisel nädalal välja selleaastased nominendid. Nendeks on Anthea Hamilton, Michael Dean, Helen Marten ja Josephine Pryde. Nominentide teoste näitust saab näha Tate Britaini muuseumis Londonis septembrist jaanuarini ning võitja saab auhinnaks 25 tuhat naela.

→ Meie lemmik kunstiraamatute kirjastus Lugemik osaleb reedest pühapäevani, 20.-22.05 Londonis Offprinti raamatumessil. Üritus toimub Tate Modernis. 

„Juba kunstimaailm ise on minu jaoks suur hall tühjus, mis ootab, et see täidetaks ja ammendataks värvide ja ideedega.“ Nii ütleb 15-aastane kunstiaktivist Mars, kes on loonud Art Hoe Collective`i, mis tegeleb erinevate nahavärvidega noortele väljendusvõimaluse andmisega. Ajakiri Dazed on teinud intervjuu viie kunstniku ja aktivistiga, kes räägivad sellest, kuidas elu USA kunstiväljal on võimalik ka väljaspool suuri kunstiinstitutsioone ja sisseharjutud malle.

Kaur Kenderi kohtuasi on juba ammu nii mainstream, nüüd tasub rääkida hoopis Jaapani kunstnikust Megumi Igarashist, kelle teos on tupekujuline kanuu, millega ta siis ringi sõitis ja võimude pahameele ära teenis. Jaapani ühiskonnas kehtivad tugevad moraalireeglid, kunstnik kirjeldab, et eriti „peidetakse“ kogu teavet naise suguelundite kohta. Feministide ringkonnad toetavad Igarashit, sest usuvad, et tema kunst võib aidata muuta Jaapani vanamoodsat suhtumist naise suguelundite näitamisele. Muuseas, Jaapanis peetakse igal aastal rohkete osalejatega avalikku „peenise tähistamise festivali“.

Uudiskirja sõsarväljaanne Lenny Letter avaldas eelmisel nädalal intervjuu fotograafi Marilyn Minteriga ja räägib seal feminismist, ühiskonna ootustest naise seksuaalsusele, kunstist ja kampaaniatest, mida kunsti abil korraldada võib. Juurde võib vaadata ka videot Minteri artist-talkist, mille juurde on toimetaja Paddy Johnson välja toonud mõned säravamad tsitaadid.

Hollandis Eindhovenis asuv kaasaegse kunsti muuseum Van Abbemuseum täiendab oma kogusid ja koostab programmi kväärmeetodil. Muuseum kirjeldab, et üheks oluliseks sammuks seejuures on LGBT pärandi väljatoomine kunstiajaloos, kuid ka nende teemade kohta info kogumine, kväär-filmiõhtud, aga ka kõik muud teemad, mis lähevad vastuollu tavapäraste ootustega inimeste identiteedile või seksuaalsusele. Ehk tasuks ka mõnel kodumaisel muuseumil sellist meetodit katsetada?
 


 

KOMMENTAAR

  Kaarin Kivirähk  
Oo, Tartu, mälestuste linn!

Rael Artel peaks Tartmusi töötajate värbamiseks muutma taktikat ja pakkuma töökoha ja palga asemel tasuta küttepuid ja pannkooke.
Eelmisel nädalal ilmus kohalikus kunstiajakirjanduses mitu meeldejäävat artiklit. Esiteks muidugi Martin Helme avastus, et Kadi Estland on juba mitu kuud tagasi temast teose teinud. Tegelikult ilmus juba tükk aega enne Sirpi osa Kadi Estlandi seeriast siinsamas uudiskirjas #kuumteos rubriigis, kuid tundub, et Martin Helme meie lugejate hulka ei kuulu. Igal juhul on huvitav, mis sellest kõigest saab, sest juriidiliselt peaks Helme kohtusse minnes nõudma ebakohase väärtushinnanguga tekitatud kahju hüvitamist. Siis aga saaks jälle palju nalja, sest kuidas tõestada, et kunagisele Toomiku ja Allsalu teosele viitav silt Helme kaelas annab valeinfot?

Teine teema puudutab mõistagi Tartut, kus toimuvat on ikka vahel huvitav jälgida. Nimelt kirjutas Enriko Talvistu Tartu Kunstimaja kolmest näitusest Tartu Postimehes artikli ja nagu Tartu artiklites ikka, süvendas ka Talvistu taas kiilu, mitte isegi Tallinna ja Tartu vahel, vaid „õige“ Tartu (Kunstimaja) vahel ja teist suunda esindava „Rael Arteli Tartmusi“ vahel. Samuti kirjutas Indrek Grigor loo „Rael Arteli kuraatorikoolist“, kus kirjeldas Arteli noorte töötajate kureeritud näituseid, nimetades muuseumit kuraatorikooliks. Viimane on ju tegelikult õige, sest kus siis ikka veel paremini oskuseid õpitakse kui mitte otse ametipostil. Samas tekitab selline määratlus Tartu kontekstis ikkagi tunde, nagu oleks Tartmus linnas mingi võõrkeha. Mitte päris muuseum, vaid kuraatorikool; mitte Tartu asja ajaja, vaid mingi Lääne mõtteviisiga keskus, mis ei sobi kokku Emajõe rahuliku vooluga.

Olen ka ise Tartu Ülikoolis õppinud ja seega Tartus mõned aastad elanud, nii et sealne olustik on mulle tuttav. Ühest küljest on ju tore, et kogu kunstielu ei ole Tallinnas ja Tartus jätkub piisavalt mässuvaimu, et end kuidagi teisiti identifitseerida. Kuid siiski tekib alatasa Tartu artikleid lugedes küsimus – kas sellel lõputul vastandumisel on mõtet? Vastandumine ei toimu ju isegi niivõrd mitte Tallinn-Tartu vahel, vaid Tartu enda sees. Kusagil tänaval laiab „paar väge täis noort" kunstnikku, kes tähtsalt teatavad, et nemad selle „Rael Arteli muuseumiga“ tegemist ei tee, nagu see oleks kes teab mis kurjuse kehastus. Ja siis on seesama „Rael Arteli muuseum“, kus on kolm käimasolevat töökonkurssi (konkursitele kandideerimise tähtaeg oli eile, 15.05), aga inimesi, keda tööle võtta, lihtsalt pole. Selles valguses liigse professionaliseerumise oht Tartu kunstivälja küll ei ähvarda. Kuivõrd tundub, et tartlased tööst ja rahast huvitatud pole, siis omast kogemusest Tartus mäletan, et tõelise maiuspalana tundus hoopis, kui kuskil anti tasuta pannkooke või küttepuid (kas või tulehakatust). Puhkuse asemel võiks pakkuda lõunauinakute võimalust. Võib olla see lepitaks tartlaseid?
 
TÕLKEARTIKLITE ARHIIVIST
 

Artiklid tõlkinud: Kaisa Kaer
Peatoimetaja: Kaarin Kivirähk
Kaastoimetaja: Rebeka Põldsam
Kujundaja: Brit Pavelson

Telli uudiskiri

Loobu uudiskirjast
SA Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Vabaduse väljak 6, 10146 Tallinn, Eesti 
tel: 6314050
e-mail: post@cca.ee
This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus · Vabaduse väljak 6 · Tallinn 10146 · Estonia

Email Marketing Powered by MailChimp